pgAdmin 4 - en to pt translation catalogue (2430 entries)

en:  (this may take a few minutes)...
pt: (isso pode levar alguns minutos)...

en:  -- definition incomplete
pt: -- definição incompleta

en:  seconds ago
pt: segundos atrás

en: $ quoting
pt: cotação em $

en: %(appname)s Password Reset
pt: %(appname)s Redefinição de senha

en: %s Objects
pt: %s Objetos

en: %s Script
pt: Script %s

en: %s completed.
pt: %s concluído.

en: %s in %s
pt: %s em %s

en: %s in %s must be unique.
pt: %s em %s deve ser único.

en: %s match found.
pt: %s correspondência encontrada.

en: %s matches found.
pt: %s correspondências encontradas.

en: %s must be unique.
pt: %s deve ser único.

en: %s of %s geometries rendered.
pt: %s de %s geometrias renderizadas.

en: %s rows affected.
pt: %s linhas afetadas.

en: '%s' attribute not found for server '%s'
pt: atributo '%s' não encontrado para o servidor '%s'

en: '%s' cannot be empty.
pt: '%s' não pode estar vazio.

en: '%s' must be a numeric.
pt: '%s' deve ser numérico.

en: '%s' must be an integer.
pt: '%s' deve ser um número inteiro.

en: '%s' must be greater than or equal to %s.
pt: '%s' deve ser maior ou igual a %s.

en: '%s' must be less than or equal to %s.
pt: '%s' deve ser menor ou igual a %s.

en: 'Host', 'HostAddr' or 'Service' attribute not found for server '%s'
pt: Atributo 'Host', 'HostAddr' ou 'Service' não encontrado para o servidor '%s'

en: 'Servers' attribute not found in the specified file.
pt: Atributo 'Servidores' não encontrado no arquivo especificado.

en: '{0}' file does not exist.
pt: '{0}' arquivo não existe.

en: '{0}' is not allowed to modify.
pt: '{0}' não tem permissão para modificar.

en: '{}' is already registerd'
pt: '{}' já está registrado'

en: '{}' is not a valid multi-factor authentication method
pt: '{}' não é um método de autenticação multifator válido

en: '{}' is not found in the authentication list.
pt: '{}' não foi encontrado na lista de autenticação.

en: '{}' unregistered from the authentication list.
pt: '{}' não registrado na lista de autenticação.

en: (Obtaining connection)
pt: (Obtendo conexão)

en: (in minuts)
pt: (em minutos)

en: ******* Error *******
pt: ******* Erro *******

en: -- No SQL could be generated for the selected object.
pt: -- Nenhum SQL pode ser gerado para o objeto selecionado.

en: -- Please create column(s) first...
pt: -- Por favor crie coluna(s) primeiro...

en: -- Please report an issue for any failure with the reproduction steps.
pt: -- Por favor, reporte um problema para qualquer falha com as etapas de reprodução.

en: -- This script was generated by the Schema Diff utility in pgAdmin 4.
pt: -- Este script foi gerado pelo utilitário Schema Diff no pgAdmin 4.

en: -- definition incomplete
pt: -- definição incompleta

en: -- definition incomplete for {0}
pt: -- definição incompleta para {0}

en: -- missing definition
pt: -- definição ausente

en: 100 rows
pt: 100 linhas

en: 1000 rows
pt: 1000 linhas

en: 10th
pt: 10º

en: 11th
pt: 11º

en: 12th
pt: 12º

en: 13th
pt: 13º

en: 14th
pt: 14º

en: 15th
pt: 15º

en: 16th
pt: 16º

en: 17th
pt: 17º

en: 18th
pt: 18º

en: 19th
pt: 19º

en: 1st
pt: 1º

en: 20th
pt: 20º

en: 21st
pt: 21º

en: 22nd
pt: 22º

en: 23rd
pt: 23º

en: 24th
pt: 24º

en: 25th
pt: 25º

en: 26th
pt: 26º

en: 27th
pt: 27º

en: 28th
pt: 28º

en: 29th
pt: 29º

en: 2nd
pt: 2º

en: 30th
pt: 30

en: 31st
pt: 31º

en: 3D geometries not rendered.
pt: Geometrias 3D não renderizadas.

en: 3rd
pt: 3º

en: 403 FORBIDDEN
pt: 403 PROIBIDO

en: 4th
pt: 4º

en: 500 rows
pt: 500 linhas

en: 5th
pt: 5º

en: 6th
pt: 6º

en: 7th
pt: 7º

en: 8th
pt: 8º

en: 9th
pt: 9º

en: <More charts coming soon>
pt: <Mais gráficos em breve>

en: <Row Number>
pt: <Número da Linha>

en: <Select All>
pt: <Selecionar Tudo>

en: <a href="%(url)s" class="text-white">Forgotten your password</a>?
pt: <a href="%(url)s" class="text-white">Esqueceu sua senha</a>?

en: <any>
pt: <qualquer>

en: A browser tree refresh is required. Do you wish to refresh the tree?
pt: É necessária uma atualização da árvore do navegador.

en: A command is currently in progress.
pt: Um comando está em andamento.

en: A grantee must be selected.
pt: Um beneficiário deve ser selecionado.

en: A verification code was sent to {}. Check your email and enter the code.
pt: Um código de verificação foi enviado para {}.

en: ALWAYS
pt: SEMPRE

en: ANALYZE
pt: ANALISAR

en: ASSIGNMENT
pt: ATRIBUIÇÃO

en: About
pt: Sobre

en: About %(appname)s
pt: Sobre %(appname)s

en: About %s
pt: Sobre %s

en: Access Method
pt: Método de Acesso

en: Access denied ({0})
pt: Acesso negado ({0})

en: Access method
pt: Método de acesso

en: Accesskey
pt: Chave de acesso

en: Accesskey (Cancel query)
pt: Accesskey (Cancelar consulta)

en: Accesskey (Clear all breakpoints)
pt: Accesskey (Limpa todos os pontos de interrupção)

en: Accesskey (Connection status)
pt: Chave de acesso (status da conexão)

en: Accesskey (Continue/Start)
pt: Chave de acesso (Continuar/Iniciar)

en: Accesskey (Copy rows)
pt: Accesskey (Copiar linhas)

en: Accesskey (Delete rows)
pt: Accesskey (Excluir linhas)

en: Accesskey (Execute options)
pt: Accesskey (opções de execução)

en: Accesskey (Filter dialog)
pt: Chave de acesso (caixa de diálogo Filtro)

en: Accesskey (Filter options)
pt: Chave de acesso (opções de filtro)

en: Accesskey (Find options)
pt: Accesskey (Localizar opções)

en: Accesskey (Open file)
pt: Accesskey (Abrir arquivo)

en: Accesskey (Paste rows)
pt: Accesskey (Colar linhas)

en: Accesskey (Rows limit)
pt: Chave de acesso (limite de linhas)

en: Accesskey (Save file)
pt: Accesskey (Salvar arquivo)

en: Accesskey (Step into)
pt: Accesskey (Entrar)

en: Accesskey (Step over)
pt: Chave de acesso (Passar por cima)

en: Accesskey (Stop)
pt: Chave de acesso (Parar)

en: Accesskey (Toggle breakpoint)
pt: Accesskey (Alternar ponto de interrupção)

en: Account expires
pt: A conta expira

en: Action
pt: Ação

en: Active
pt: Ativo

en: Active query cancelled successfully.
pt: Consulta ativa cancelada com sucesso.

en: Actual
pt: Real

en: Actual Size (Cmd 0)
pt: Tamanho Real (Cmd 0)

en: Actual Size (Ctrl 0)
pt: Tamanho Real (Ctrl 0)

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Named Restore Point...
pt: Adicionar Ponto de Restauração Nomeado...

en: Add New Connection
pt: Adicionar Nova Conexão

en: Add New Server
pt: Adicionar Novo Servidor

en: Add grid row
pt: Adicionar linha de grade

en: Add new row
pt: Adicionar nova linha

en: Add new user
pt: Adicionar novo usuário

en: Add row
pt: Adicionar linha

en: Add table
pt: Adicionar tabela

en: Add/Edit note
pt: Adicionar/Editar nota

en: Added: %s
pt: Adicionado: %s

en: Additional info
pt: Informações adicionais

en: Admin username
pt: nome de usuário do administrador

en: Advanced
pt: Avançado

en: Aggregate
pt: Agregado

en: Aggregates
pt: Agregados

en: Alert
pt: Alerta

en: Alignment type
pt: Tipo de alinhamento

en: All
pt: Todos

en: All Files
pt: Todos os Arquivos

en: All Rows
pt: Todas as Linhas

en: All tables?
pt: Todas as mesas?

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Allocated storage
pt: Armazenamento alocado

en: Allow
pt: Permitir

en: Allow connections?
pt: Permitir conexões?

en: Alt/Option
pt: Alt/Opção

en: Always
pt: Sempre

en: An error occurred whilst cancelling the active query.
pt: Ocorreu um erro ao cancelar a consulta ativa.

en: An error occurred whilst rendering the graph.
pt: Ocorreu um erro ao renderizar o gráfico.

en: An error occurred whilst terminating the active query.
pt: Ocorreu um erro ao encerrar a consulta ativa.

en: An unexpected error occurred - ensure you are logged into the application.
pt: Ocorreu um erro inesperado - verifique se você está conectado ao aplicativo.

en: An unexpected occurred: %s
pt: Ocorreu um inesperado: %s

en: Analysis
pt: Análise

en: Analyze counter
pt: Analisar contador

en: Analyze function
pt: Analisar função

en: Application
pt: Aplicativo

en: Application Mode
pt: Modo de Aplicação

en: Applying the new filter...
pt: Aplicando o novo filtro...

en: April
pt: abril

en: Are you sure want to stop editing the properties of %s "%s"?
pt: Tem certeza que deseja parar de editar as propriedades de %s "%s"?

en: Are you sure you want to clear the saved password for server %s?
pt: Tem certeza de que deseja limpar a senha salva do servidor %s?

en: Are you sure you want to close the %s browser?
pt: Tem certeza de que deseja fechar o navegador %s?

en: Are you sure you want to delete ?
pt: Tem certeza de que deseja excluir ?

en: Are you sure you want to delete this item?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este item?

en: Are you sure you want to detach the partition %s?
pt: Tem certeza de que deseja desanexar a partição %s?

en: Are you sure you want to disconnect from database - %s?
pt: Tem certeza de que deseja se desconectar do banco de dados - %s?

en: Are you sure you want to disconnect from the server %s?
pt: Tem certeza de que deseja se desconectar do servidor %s?

en: Are you sure you want to drop %s "%s"?
pt: Tem certeza que deseja remover %s "%s"?

en: Are you sure you want to reload the server configuration on %s?
pt: Tem certeza de que deseja recarregar a configuração do servidor em %s?

en: Are you sure you want to remove %s "%s"?
pt: Tem certeza que deseja remover %s "%s"?

en: Are you sure you want to replace this file?
pt: Tem certeza de que deseja substituir este arquivo?

en: Are you sure you want to reset the statistics for table "%s"?
pt: Tem certeza de que deseja redefinir as estatísticas da tabela "%s"?

en: Are you sure you want to truncate table %s?
pt: Tem certeza que deseja truncar a tabela %s?

en: Are you sure you wish to %s all the objects owned by the selected role?
pt: Tem certeza de que deseja %s todos os objetos pertencentes à função selecionada?

en: Are you sure you wish to cancel the active query?
pt: Tem certeza que deseja cancelar a consulta ativa?

en: Are you sure you wish to clear the history?
pt: Tem certeza que deseja limpar o histórico?

en: Are you sure you wish to clear this row?
pt: Tem certeza que deseja limpar esta linha?

en: Are you sure you wish to delete this row?
pt: Tem certeza de que deseja excluir esta linha?

en: Are you sure you wish to delete this user?
pt: Tem certeza que deseja excluir este usuário?

en: Are you sure you wish to detach this partition?
pt: Tem certeza que deseja desanexar esta partição?

en: Are you sure you wish to discard the current changes?
pt: Tem certeza de que deseja descartar as alterações atuais?

en: Are you sure you wish to terminate the session?
pt: Tem certeza que deseja encerrar a sessão?

en: Argument count
pt: Contagem de argumentos

en: Argument name
pt: Nome do argumento

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Array Values
pt: Valores da matriz

en: Arrays must start with "{" and end with "}"
pt: As matrizes devem começar com "{" e terminar com "}"

en: Asynchronous query execution/operation underway.
pt: Execução/operação de consulta assíncrona em andamento.

en: At least one privilege should be selected.
pt: Pelo menos um privilégio deve ser selecionado.

en: Attach
pt: Anexar

en: August
pt: Agosto

en: Authenticate via
pt: Autenticar via

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Authentication completed successfully. Click the Next button to proceed.
pt: Autenticação concluída com sucesso.

en: Authentication registration
pt: Registro de autenticação

en: Authentication source
pt: Fonte de autenticação

en: Authenticator App
pt: Aplicativo autenticador

en: Authentiction
pt: Autenticação

en: Auto FK index?
pt: Índice FK automático?

en: Auto align
pt: Alinhamento automático

en: Auto commit?
pt: Confirmação automática?

en: Auto completion
pt: Conclusão automática

en: Auto rollback on error?
pt: Reversão automática em caso de erro?

en: Auto-commit is off. You still need to commit changes to the database.
pt: A confirmação automática está desativada.

en: Auto-detected {0} installation with the data directory at {1}
pt: Instalação {0} detectada automaticamente com o diretório de dados em {1}

en: Auto-expand sole children
pt: Filhos únicos de expansão automática

en: Autoanalyze counter
pt: Autoanalisar contador

en: Autovacuum Enabled?
pt: Autovacuum Habilitado?

en: Autovacuum counter
pt: Contador de vácuo automático

en: Availability zone
pt: Zona de disponibilidade

en: Average leaf density
pt: Densidade média da folha

en: Average width
pt: Largura média

en: Azure CLI
pt: CLI do Azure

en: Azure Tenant Id is required for Azure interactive authentication.
pt: A ID de locatário do Azure é necessária para a autenticação interativa do Azure.

en: Azure tenant id
pt: ID de locatário do Azure

en: BY DEFAULT
pt: POR PADRÃO

en: Back
pt: Voltar

en: Backend start
pt: Início do back-end

en: Backend type
pt: Tipo de back-end

en: Backends
pt: Back-ends

en: Background
pt: Plano de fundo

en: Backing up an object on the server
pt: Fazendo backup de um objeto no servidor

en: Backing up an object on the server '{0}' from database '{1}'
pt: Fazendo backup de um objeto no servidor '{0}' do banco de dados '{1}'

en: Backing up an object on the server '{0}' from database '{1}'...
pt: Fazendo backup de um objeto no servidor '{0}' do banco de dados '{1}'...

en: Backing up the global objects
pt: Fazendo backup dos objetos globais

en: Backing up the global objects on the server '{0}'
pt: Fazendo backup dos objetos globais no servidor '{0}'

en: Backing up the global objects on the server '{0}'...
pt: Fazendo backup dos objetos globais no servidor '{0}'...

en: Backing up the server
pt: Fazendo backup do servidor

en: Backing up the server '{0}'
pt: Fazendo backup do servidor '{0}'

en: Backing up the server '{0}'...
pt: Fazendo backup do servidor '{0}'...

en: Backup Error
pt: Erro de Backup

en: Backup Server
pt: Servidor de Backup

en: Backup Server...
pt: Servidor de Backup...

en: Base type
pt: Tipo de base

en: Batch
pt: Lote

en: Batches
pt: Lotes

en: Binary Path
pt: Caminho Binário

en: Binary paths
pt: Caminhos binários

en: Blobs
pt: Bolhas

en: Block I/O
pt: Bloquear E/S

en: Block I/O statistics refresh rate
pt: Bloquear taxa de atualização de estatísticas de E/S

en: Block read time
pt: Bloquear tempo de leitura

en: Block write time
pt: Bloquear tempo de gravação

en: Blocking PIDs
pt: Bloqueando PIDs

en: Blocks hit
pt: Blocos atingidos

en: Blocks read
pt: Blocos lidos

en: Body
pt: Corpo

en: Brace matching?
pt: Correspondência de chaves?

en: Browser
pt: Navegador

en: Browser path
pt: Caminho do navegador

en: Browser tree
pt: Árvore do navegador

en: Browser tree refresh required
pt: Requer atualização da árvore do navegador

en: Browser tree state saving interval
pt: Intervalo de salvamento do estado da árvore do navegador

en: Buckets
pt: Baldes

en: Bufferpin conflicts
pt: Conflitos de pinos de buffer

en: Buffers
pt: Tampões

en: Burstable (1-2 vCores)
pt: Explosável (1-2 vCores)

en: CLUSTER
pt: GRUPO

en: CONCURRENTLY
pt: CONCORRENTEMENTE

en: CPU rate limit (percentage)
pt: Limite de taxa de CPU (porcentagem)

en: CSV field separator
pt: Separador de campo CSV

en: CSV quote character
pt: Caractere de citação CSV

en: CSV quoting
pt: Citação de CSV

en: CSV/TXT Output
pt: Saída CSV/TXT

en: Cache value cannot be empty.
pt: O valor do cache não pode estar vazio.

en: Can initiate streaming replication and backups?
pt: Pode iniciar a replicação de streaming e backups?

en: Can login?
pt: Pode fazer login?

en: Can't access this page, when multi factor authentication is disabled.
pt: Não é possível acessar esta página quando a autenticação multifator está desabilitada.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel Active Query?
pt: Cancelar Consulta Ativa?

en: Cancel changes to this object.
pt: Cancelar alterações neste objeto.

en: Cancel query
pt: Cancelar consulta

en: Cancel the active query
pt: Cancelar a consulta ativa

en: Cannot delete currently logged in user.
pt: Não é possível excluir o usuário conectado no momento.

en: Cannot delete user.
pt: Não é possível excluir usuário.

en: Cannot drop table from outside of the current database.
pt: Não é possível remover a tabela de fora do banco de dados atual.

en: Cannot load user Sources.
pt: Não é possível carregar fontes de usuário.

en: Cannot load user roles.
pt: Não é possível carregar funções de usuário.

en: Canonical function
pt: Função canônica

en: Capitalized
pt: Maiúsculas

en: Cascade?
pt: Cascata?

en: Cascaded
pt: Em cascata

en: Cast
pt: Lançar

en: Cast dropped
pt: O elenco caiu

en: Cast...
pt: Lançar...

en: Casts
pt: Lança

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Catalog Object
pt: Objeto de Catálogo

en: Catalog Objects
pt: Objetos de Catálogo

en: Catalogs
pt: Catálogos

en: Category
pt: Categoria

en: Category type
pt: Tipo de categoria

en: Certificate revocation list
pt: Lista de revogação de certificados

en: Change Password
pt: Alterar Senha

en: Change Password Form
pt: Formulário de Alteração de Senha

en: Change Password...
pt: Alterar senha...

en: Change access method?
pt: Alterar método de acesso?

en: Changed
pt: Alterado

en: Changes staged: %s
pt: Mudanças encenadas: %s

en: Changes will be lost. Are you sure you want to close the dialog?
pt: As alterações serão perdidas.

en: Changes will be lost. Are you sure you want to reset?
pt: As alterações serão perdidas.

en: Changing 'Of type' will remove column definitions.
pt: A alteração de 'Do tipo' removerá as definições de coluna.

en: Changing access method will clear columns collection
pt: A alteração do método de acesso limpará a coleção de colunas

en: Character type
pt: Tipo de caractere

en: Character:
pt: Caráter:

en: Chart line width
pt: Largura da linha do gráfico

en: Check
pt: Verificar

en: Check Constraints
pt: Verificar Restrições

en: Check Policy?
pt: Verificar Política?

en: Check connection?
pt: Verificar conexão?

en: Check constraint dropped.
pt: Restrição de cheque descartada.

en: Check constraint updated.
pt: Verifique a restrição atualizada.

en: Check options
pt: Verificar opções

en: Check...
pt: Verifique...

en: Class
pt: Classe

en: Clean before restore
pt: Limpar antes de restaurar

en: Clear All
pt: Limpar tudo

en: Clear Query
pt: Limpar consulta

en: Clear Row
pt: Limpar Linha

en: Clear SSH Tunnel Password
pt: Limpar senha do túnel SSH

en: Clear SSH Tunnel password
pt: Limpar senha do túnel SSH

en: Clear Saved Password
pt: Limpar senha salva

en: Clear all breakpoints
pt: Limpar todos os pontos de interrupção

en: Clear failed
pt: Limpar falhou

en: Clear history
pt: Limpar histórico

en: Clear query
pt: Limpar consulta

en: Clear row
pt: Limpar linha

en: Clear saved password
pt: Limpar senha salva

en: Click for details...
pt: Clique para detalhes...

en: Click here for details.
pt: Clique aqui para mais detalhes.

en: Click here to authenticate yourself to EDB BigAnimal
pt: Clique aqui para se autenticar no EDB BigAnimal

en: Click here to authenticate yourself to Microsoft Azure
pt: Clique aqui para se autenticar no Microsoft Azure

en: Click the refresh button to get the publications
pt: Clique no botão atualizar para obter as publicações

en: Client
pt: Cliente

en: Client certificate
pt: Certificado de cliente

en: Client certificate key
pt: Chave do certificado do cliente

en: Client error
pt: Erro do cliente

en: Clipboard read permission required
pt: Permissão de leitura da área de transferência necessária

en: Clone table
pt: Clone tabela

en: Close
pt: Fechar

en: Close error bar
pt: Fechar barra de erro

en: Cloud Deployment
pt: Implantação de Nuvem

en: Cloud Provider
pt: Provedor de Nuvem

en: Cluster name
pt: Nome do cluster

en: Clustered?
pt: Agrupado?

en: Code
pt: Código

en: Code cannot be empty.
pt: O código não pode estar vazio.

en: Code folding?
pt: Código dobrado?

en: Collatable?
pt: Combinável?

en: Collation
pt: Agrupamento

en: Collation dropped
pt: Agrupamento caiu

en: Collation...
pt: Agrupamento...

en: Collations
pt: Agrupamentos

en: Column
pt: Coluna

en: Column cannot be empty.
pt: A coluna não pode estar vazia.

en: Column data
pt: Dados da coluna

en: Column is dropped
pt: A coluna é descartada

en: Column name
pt: Nome da coluna

en: Column...
pt: Coluna...

en: Column:
pt: Coluna:

en: Columns
pt: Colunas

en: Columns for exporting...
pt: Colunas para exportar...

en: Columns for importing...
pt: Colunas para importar...

en: Columns sized by
pt: Colunas dimensionadas por

en: Columns/Expressions
pt: Colunas/Expressões

en: Combine function
pt: Função Combinar

en: Comma-first notation?
pt: Notação com vírgula?

en: Commands
pt: Comandos

en: Comment
pt: Comentário

en: Commit
pt: Confirmar

en: Commit transaction?
pt: Confirmar transação?

en: Commits
pt: Compromissos

en: Community Support
pt: Suporte da Comunidade

en: Commutator
pt: Comutador

en: Compare
pt: Comparar

en: Comparing objects...
pt: Comparando objetos...

en: Comparing {0}
pt: Comparando {0}

en: Comparing {0}
pt: Comparando {0}

en: Comparing {0} of schema '{1}'
pt: Comparando {0} do esquema '{1}'

en: Comparision started...
pt: Comparação iniciada...

en: Comparison Result
pt: Resultado da Comparação

en: Complete the authentication process first
pt: Complete o processo de autenticação primeiro

en: Composite
pt: Composto

en: Composite Type
pt: Tipo Composto

en: Compound Trigger
pt: Gatilho Composto

en: Compound Trigger is dropped
pt: O Gatilho Composto foi descartado

en: Compound Trigger...
pt: Gatilho Composto...

en: Compound Triggers
pt: Gatilhos Compostos

en: Compression ratio
pt: Taxa de compressão

en: Concurrent build?
pt: Construção simultânea?

en: Concurrently
pt: Simultaneamente

en: Condition
pt: Condição

en: Configuration for %s servers dumped to %s
pt: Configuração para %s servidores despejados em %s

en: Configuration required
pt: Configuração necessária

en: Configure pgAdmin
pt: Configurar pgAdmin

en: Configure...
pt: Configurar...

en: Confirm Password
pt: Confirmar Senha

en: Confirm Password cannot be empty for user %s.
pt: Confirmar Senha não pode estar vazia para o usuário %s.

en: Confirm before Close/Reset in object properties dialog?
pt: Confirmar antes de Fechar/Redefinir na caixa de diálogo de propriedades do objeto?

en: Confirm on close or refresh?
pt: Confirmar ao fechar ou atualizar?

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: Connect  to database.
pt: Conectar ao banco de dados.

en: Connect Database
pt: Conectar Banco de Dados

en: Connect Server
pt: Conectar Servidor

en: Connect now?
pt: Conectar agora?

en: Connect to Server
pt: Conectar ao Servidor

en: Connect to database
pt: Conectar ao banco de dados

en: Connect to server
pt: Conectar ao servidor

en: Connect to server.
pt: Conectar ao servidor.

en: Connect?
pt: Conectar?

en: Connected?
pt: Conectado?

en: Connection
pt: Conexão

en: Connection Lost
pt: Conexão perdida

en: Connection Warning
pt: Aviso de Conexão

en: Connection failed
pt: Falha na conexão

en: Connection limit
pt: Limite de conexão

en: Connection limit must be an integer value or equal to -1.
pt: Limite de conexão deve ser um valor inteiro ou igual a -1.

en: Connection lost
pt: Conexão perdida

en: Connection status
pt: Status da conexão

en: Connection status refresh rate
pt: Taxa de atualização do status da conexão

en: Connection string
pt: Cadeia de conexão

en: Connection timeout
pt: Tempo limite de conexão

en: Connection timeout (seconds)
pt: Tempo limite de conexão (segundos)

en: Connection to pgAdmin server has been lost
pt: A conexão com o servidor pgAdmin foi perdida

en: Connection to the server has been lost.
pt: A conexão com o servidor foi perdida.

en: Connection type
pt: Tipo de conexão

en: Connection with this configuration already present.
pt: Conexão com esta configuração já presente.

en: Constraint
pt: Restrição

en: Constraint trigger?
pt: Gatilho de restrição?

en: Constraints
pt: Restrições

en: Constraints dropped.
pt: Restrições eliminadas.

en: Context
pt: Contexto

en: Context:
pt: Contexto:

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue/Start
pt: Continuar/Iniciar

en: Convert identifiers to upper, lower, or capitalized casing.
pt: Converter identificadores para maiúsculas, minúsculas ou maiúsculas.

en: Convert keywords to upper, lower, or capitalized casing.
pt: Converter palavras-chave em maiúsculas, minúsculas ou maiúsculas.

en: Copied!
pt: Copiado!

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy Options Menu
pt: Menu de Opções de Cópia

en: Copy SQL from main window to query tool?
pt: Copiar SQL da janela principal para a ferramenta de consulta?

en: Copy collation
pt: Copiar agrupamento

en: Copy config
pt: Copiar configuração

en: Copy data?
pt: Copiar dados?

en: Copy options
pt: Opções de cópia

en: Copy to Query Editor
pt: Copiar para o Editor de Consulta

en: Copy with headers
pt: Copiar com cabeçalhos

en: Copying table data
pt: Copiando dados da tabela

en: Copying table data '{0}.{1}' on database '{2}' and server ({3}:{4})
pt: Copiando dados da tabela '{0}.{1}' no banco de dados '{2}' e servidor ({3}:{4})

en: Copying table data '{0}.{1}' on database '{2}' for the server '{3}'
pt: Copiando dados da tabela '{0}.{1}' no banco de dados '{2}' para o servidor '{3}'

en: Correlation
pt: Correlação

en: Costs
pt: Custos

en: Could not fetch debugger plugin information.
pt: Não foi possível buscar as informações do plug-in do depurador.

en: Could not find a process with the specified ID.
pt: Não foi possível encontrar um processo com o ID especificado.

en: Could not find at least one required parameter ({}).
pt: Não foi possível encontrar pelo menos um parâmetro obrigatório ({}).

en: Could not find required parameter ({}).
pt: Não foi possível encontrar o parâmetro obrigatório ({}).

en: Could not find the FTS Configuration node in the database node.
pt: Não foi possível localizar o nó Configuração do FTS no nó do banco de dados.

en: Could not find the FTS Configuration node to update.
pt: Não foi possível localizar o nó de configuração do FTS para atualizar.

en: Could not find the FTS Configuration node.
pt: Não foi possível localizar o nó de configuração do FTS.

en: Could not find the FTS Dictionary node in the database node.
pt: Não foi possível localizar o nó Dicionário FTS no nó do banco de dados.

en: Could not find the FTS Dictionary node to update.
pt: Não foi possível localizar o nó do Dicionário FTS para atualizar.

en: Could not find the FTS Dictionary node.
pt: Não foi possível localizar o nó do Dicionário FTS.

en: Could not find the FTS Parser node in the database node.
pt: Não foi possível localizar o nó Analisador FTS no nó do banco de dados.

en: Could not find the FTS Parser node to update.
pt: Não foi possível localizar o nó do Analisador de FTS para atualizar.

en: Could not find the FTS Parser node.
pt: Não foi possível localizar o nó do Analisador FTS.

en: Could not find the cast information.
pt: Não foi possível encontrar as informações de elenco.

en: Could not find the check constraint in the table.
pt: Não foi possível localizar a restrição de verificação na tabela.

en: Could not find the check constraint.
pt: Não foi possível localizar a restrição de verificação.

en: Could not find the compound trigger in the table.
pt: Não foi possível encontrar o gatilho composto na tabela.

en: Could not find the constraint in the table.
pt: Não foi possível encontrar a restrição na tabela.

en: Could not find the database on the server.
pt: Não foi possível localizar o banco de dados no servidor.

en: Could not find the event trigger information.
pt: Não foi possível localizar as informações do acionador do evento.

en: Could not find the exclusion constraint in the table.
pt: Não foi possível localizar a restrição de exclusão na tabela.

en: Could not find the exclusion constraint.
pt: Não foi possível encontrar a restrição de exclusão.

en: Could not find the extension information.
pt: Não foi possível encontrar as informações do ramal.

en: Could not find the extension on the server.
pt: Não foi possível encontrar a extensão no servidor.

en: Could not find the foreign data wrapper information.
pt: Não foi possível localizar as informações do wrapper de dados externos.

en: Could not find the foreign data wrapper on the server.
pt: Não foi possível localizar o wrapper de dados externos no servidor.

en: Could not find the foreign key constraint in the table.
pt: Não foi possível localizar a restrição de chave estrangeira na tabela.

en: Could not find the foreign key.
pt: Não foi possível encontrar a chave estrangeira.

en: Could not find the function
pt: Não foi possível encontrar a função

en: Could not find the function in the database.
pt: Não foi possível localizar a função no banco de dados.

en: Could not find the function node in the database.
pt: Não foi possível localizar o nó de função no banco de dados.

en: Could not find the given server
pt: Não foi possível encontrar o servidor fornecido

en: Could not find the index in the table.
pt: Não foi possível localizar o índice na tabela.

en: Could not find the language information.
pt: Não foi possível encontrar as informações de idioma.

en: Could not find the object on the server.
pt: Não foi possível localizar o objeto no servidor.

en: Could not find the pgAgent job on the server.
pt: Não foi possível localizar o trabalho pgAgent no servidor.

en: Could not find the policy in the table.
pt: Não foi possível encontrar a política na tabela.

en: Could not find the publication information.
pt: Não foi possível encontrar as informações de publicação.

en: Could not find the required parameter (name).
pt: Não foi possível encontrar o parâmetro necessário (nome).

en: Could not find the required parameter (query).
pt: Não foi possível encontrar o parâmetro necessário (consulta).

en: Could not find the required parameter (sql).
pt: Não foi possível localizar o parâmetro necessário (sql).

en: Could not find the resource group.
pt: Não foi possível localizar o grupo de recursos.

en: Could not find the role on the database server.
pt: Não foi possível localizar a função no servidor de banco de dados.

en: Could not find the server group.
pt: Não foi possível localizar o grupo de servidores.

en: Could not find the server.
pt: Não foi possível encontrar o servidor.

en: Could not find the specified %s.
pt: Não foi possível encontrar o %s especificado.

en: Could not find the specified cast on the server.
pt: Não foi possível encontrar a conversão especificada no servidor.

en: Could not find the specified cast.
pt: Não foi possível encontrar o elenco especificado.

en: Could not find the specified catalog object.
pt: Não foi possível localizar o objeto de catálogo especificado.

en: Could not find the specified column.
pt: Não foi possível localizar a coluna especificada.

en: Could not find the specified database.
pt: Não foi possível localizar o banco de dados especificado.

en: Could not find the specified event trigger on the server.
pt: Não foi possível localizar o acionador de evento especificado no servidor.

en: Could not find the specified event trigger.
pt: Não foi possível localizar o acionador de evento especificado.

en: Could not find the specified extension.
pt: Não foi possível encontrar a extensão especificada.

en: Could not find the specified foreign data wrapper.
pt: Não foi possível localizar o wrapper de dados externos especificado.

en: Could not find the specified foreign server.
pt: Não foi possível localizar o servidor externo especificado.

en: Could not find the specified job step.
pt: Não foi possível localizar a etapa de trabalho especificada.

en: Could not find the specified language.
pt: Não foi possível encontrar o idioma especificado.

en: Could not find the specified module.
pt: Não foi possível localizar o módulo especificado.

en: Could not find the specified preference.
pt: Não foi possível localizar a preferência especificada.

en: Could not find the specified publication.
pt: Não foi possível localizar a publicação especificada.

en: Could not find the specified server.
pt: Não foi possível encontrar o servidor especificado.

en: Could not find the specified subscription.
pt: Não foi possível encontrar a assinatura especificada.

en: Could not find the specified trigger function
pt: Não foi possível encontrar a função de disparo especificada

en: Could not find the specified user mapping.
pt: Não foi possível localizar o mapeamento de usuário especificado.

en: Could not find the specified user.
pt: Não foi possível encontrar o usuário especificado.

en: Could not find the specified {}.
pt: Não foi possível encontrar o {} especificado.

en: Could not find the subscription information.
pt: Não foi possível localizar as informações de assinatura.

en: Could not find the table.
pt: Não foi possível encontrar a tabela.

en: Could not find the tablespace information.
pt: Não foi possível localizar as informações do tablespace.

en: Could not find the tablespace on the server.
pt: Não foi possível localizar o tablespace no servidor.

en: Could not find the tablespace.
pt: Não foi possível localizar o tablespace.

en: Could not find the trigger in the table.
pt: Não foi possível encontrar o gatilho na tabela.

en: Could not find the type in the database.
pt: Não foi possível localizar o tipo no banco de dados.

en: Could not find the utility for the operation '%s'
pt: Não foi possível encontrar o utilitário para a operação '%s'

en: Could not find the variables
pt: Não foi possível encontrar as variáveis

en: Could not find the {} in the table.
pt: Não foi possível encontrar o {} na tabela.

en: Could not generate reversed engineered SQL for the cast node.
pt: Não foi possível gerar SQL de engenharia reversa para o nó de conversão.

en: Could not generate reversed engineered SQL for the cast.
pt: Não foi possível gerar SQL de engenharia reversa para a conversão.

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Configuration node.
pt: Não foi possível gerar consulta de engenharia reversa para o nó de configuração do FTS.

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Parser node.
pt: Não foi possível gerar consulta de engenharia reversa para o nó do Analisador FTS.

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Template node.
pt: Não foi possível gerar consulta de engenharia reversa para o nó do modelo FTS.

en: Could not generate reversed engineered query for the role.
pt: Não foi possível gerar consulta de engenharia reversa para a função.

en: Count
pt: Contar

en: Count Rows
pt: Contar Linhas

en: Count rows if estimated less than
pt: Contar linhas se estimado menos de

en: Covering index
pt: Índice de cobertura

en: Create
pt: Criar

en: Create - %s
pt: Criar - %s

en: Create File
pt: Criar Arquivo

en: Create a table:
pt: Criar uma tabela:

en: Create databases?
pt: Criar bancos de dados?

en: Create new folder
pt: Criar nova pasta

en: Create object
pt: Criar objeto

en: Create roles?
pt: Criar funções?

en: Create slot?
pt: Criar slot?

en: Created
pt: Criado

en: Credentials
pt: Credenciais

en: Current Password
pt: Senha Atual

en: Current User
pt: Usuário Atual

en: Current value
pt: Valor atual

en: Cursor could not be found for the async connection.
pt: Não foi possível encontrar o cursor para a conexão assíncrona.

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom auto-vacuum?
pt: Aspiração automática personalizada?

en: Custom or tar
pt: Personalizado ou alcatrão

en: Cycled
pt: Ciclo

en: DB restriction
pt: Restrição de banco de dados

en: DDL COMMAND END
pt: FIM DO COMANDO DDL

en: DDL COMMAND START
pt: INÍCIO DO COMANDO DDL

en: DDL Comparison
pt: Comparação DDL

en: DELETE
pt: EXCLUIR

en: DROP CASCADE %s?
pt: QUER CASCATA %s?

en: Dark Matter
pt: Matéria Escura

en: Dashboard
pt: Painel

en: Dashboards
pt: Painéis

en: Data
pt: Dados

en: Data Filter
pt: Filtro de Dados

en: Data Filter - %s
pt: Filtro de Dados - %s

en: Data Grid Error
pt: Erro de grade de dados

en: Data Sorting
pt: Classificação de Dados

en: Data Type
pt: Tipo de Dados

en: Data cannot be saved for the current object.
pt: Os dados não podem ser salvos para o objeto atual.

en: Data filter can not be empty.
pt: O filtro de dados não pode estar vazio.

en: Data output
pt: Saída de dados

en: Data saved successfully.
pt: Dados salvos com sucesso.

en: Data sorting object updated successfully
pt: Objeto de classificação de dados atualizado com sucesso

en: Data type
pt: Tipo de dados

en: Data/Objects
pt: Dados/Objetos

en: Database
pt: Banco de dados

en: Database Details
pt: Detalhes do banco de dados

en: Database Objects
pt: Objetos de banco de dados

en: Database Server
pt: Servidor de banco de dados

en: Database Servers
pt: Servidores de banco de dados

en: Database activity
pt: Atividade do banco de dados

en: Database already connected.
pt: Banco de dados já conectado.

en: Database connected.
pt: Banco de dados conectado.

en: Database could not be deleted.
pt: O banco de dados não pôde ser excluído.

en: Database could not be disconnected.
pt: O banco de dados não pôde ser desconectado.

en: Database disconnected.
pt: Banco de dados desconectado.

en: Database moved/renamed
pt: Banco de dados movido/renomeado

en: Database password
pt: Senha do banco de dados

en: Database server is already connected.
pt: O servidor de banco de dados já está conectado.

en: Database server is already disconnected.
pt: O servidor de banco de dados já está desconectado.

en: Database server password for the user '{0}' to connect the server "{1}"
pt: Senha do servidor de banco de dados para o usuário '{0}' para conectar o servidor "{1}"

en: Database server password for the user to connect the server "{0}"
pt: Senha do servidor de banco de dados para o usuário conectar o servidor "{0}"

en: Database sessions
pt: Sessões de banco de dados

en: Database type
pt: Tipo de banco de dados

en: Database version
pt: Versão do banco de dados

en: Database...
pt: Banco de dados...

en: Databases
pt: Bancos de dados

en: Date
pt: Data

en: Date format is invalid.
pt: O formato de data é inválido.

en: Days
pt: Dias

en: Dead tuple count
pt: Contagem de tuplas mortas

en: Dead tuple length
pt: Comprimento da tupla morta

en: Dead tuple percent
pt: Porcentagem de tupla morta

en: Dead tuples
pt: Tuplas mortas

en: Deadlock conflicts
pt: Conflitos de impasse

en: Deadlocks
pt: Impasses

en: Debug
pt: Depurar

en: Debugger
pt: Depurador

en: Debugger -
pt: Depurador -

en: Debugger Error
pt: Erro do depurador

en: Debugger Error: poll_result
pt: Erro do depurador: poll_result

en: Debugger Listener Startup Error
pt: Erro de inicialização do ouvinte do depurador

en: Debugger Listener Startup Set Arguments Error
pt: Erro de Argumentos do Conjunto de Inicialização do Ouvinte do Depurador

en: Debugger Target Initialization Error
pt: Erro de inicialização de destino do depurador

en: Debugger poll end execution error
pt: Erro de execução final da sondagem do depurador

en: Debugger tab title
pt: Título da guia Depurador

en: Debugging
pt: Depuração

en: Debugging aborted successfully.
pt: Depuração abortada com sucesso.

en: December
pt: Dezembro

en: Default
pt: Padrão

en: Default FUNCTION privileges
pt: Privilégios FUNCTION padrão

en: Default Privileges
pt: Privilégios padrão

en: Default SEQUENCE privileges
pt: Privilégios de SEQUÊNCIA padrão

en: Default TABLE privileges
pt: Privilégios de TABELA padrão

en: Default TYPE privileges
pt: Privilégios TYPE padrão

en: Default privileges
pt: Privilégios padrão

en: Default:
pt: Padrão:

en: Default?
pt: Padrão?

en: Deferrable?
pt: Adiável?

en: Deferred?
pt: Diferido?

en: Definition
pt: Definição

en: Definition incomplete
pt: Definição incompleta

en: Definition incomplete.
pt: Definição incompleta.

en: Delegated credentials not supplied.
pt: Credenciais delegadas não fornecidas.

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete ?
pt: Excluir ?

en: Delete File/Folder
pt: Excluir Arquivo/Pasta

en: Delete Row
pt: Excluir Linha

en: Delete object
pt: Excluir objeto

en: Delete row
pt: Excluir linha

en: Delete user?
pt: Excluir usuário?

en: Delete/Drop
pt: Excluir/Soltar

en: Delete/Drop multiple objects
pt: Excluir/Soltar vários objetos

en: Deleted pages
pt: Páginas excluídas

en: Deleted: %s
pt: Excluído: %s

en: Deletes
pt: Exclui

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Dependents
pt: Dependentes

en: Deploy Cloud Instance
pt: Implantar Instância de Nuvem

en: Deployment on {0} is started for instance {1}.
pt: A implantação em {0} é iniciada para a instância {1}.

en: Description
pt: Descrição

en: Deserialization function
pt: Função de desserialização

en: Detach Partition
pt: Separar Partição

en: Detail:
pt: Detalhe:

en: Details
pt: Detalhes

en: Dialog tab backward
pt: Aba de diálogo para trás

en: Dialog tab forward
pt: Aba de diálogo para frente

en: Dictionaries
pt: Dicionários

en: Difference
pt: Diferença

en: Different
pt: Diferente

en: Direct debugging
pt: Depuração direta

en: Directory
pt: Diretório

en: Dirty rate limit (KB)
pt: Limite de taxa suja (KB)

en: Disable
pt: Desativar

en: Disable All
pt: Desabilitar Tudo

en: Disable compound trigger
pt: Desativar gatilho composto

en: Disable compound trigger failed
pt: Desativar gatilho composto falhou

en: Disable rule failed
pt: Falha na desativação da regra

en: Disable trigger failed
pt: Falha na desativação do gatilho

en: Discard unsaved changes?
pt: Descartar alterações não salvas?

en: Disconnect from database
pt: Desconectar do banco de dados

en: Disconnect from server
pt: Desconectar do servidor

en: Display
pt: Exibir

en: Distinct values
pt: Valores distintos

en: Do instead?
pt: Fazer em vez disso?

en: Do not save
pt: Não salvar

en: Do you want to continue and establish a new session
pt: Deseja continuar e estabelecer uma nova sessão

en: Do you want to continue?
pt: Você quer continuar?

en: Do you wish to continue?
pt: Você deseja continuar?

en: Domain
pt: Domínio

en: Domain Constraint dropped
pt: Restrição de domínio descartada

en: Domain Constraint...
pt: Restrição de Domínio...

en: Domain Constraints
pt: Restrições de Domínio

en: Domain dropped
pt: Domínio caiu

en: Domain...
pt: Domínio...

en: Domains
pt: Domínios

en: Don't save
pt: Não salve

en: Don't validate?
pt: Não validar?

en: Download
pt: Baixar

en: Download File
pt: Baixar Arquivo

en: Download Results
pt: Baixar Resultados

en: Download image
pt: Baixar imagem

en: Downloading results...
pt: Baixando resultados...

en: Drop %s?
pt: Soltar %s?

en: Drop Cascade
pt: Soltar Cascata

en: Drop Cascade multiple objects
pt: Soltar vários objetos em cascata

en: Drop files here to upload.
pt: Solte os arquivos aqui para fazer upload.

en: Drop owned executed successfully!
pt: Drop possuído executado com sucesso!

en: Drop table
pt: Mesa suspensa

en: Drop table/link
pt: Soltar tabela/link

en: Duration
pt: Duração

en: Dynamic tab size
pt: Tamanho da guia dinâmica

en: EDB Advanced Server
pt: Servidor Avançado EDB

en: EDB Advanced Server 10
pt: EDB Servidor Avançado 10

en: EDB Advanced Server 11
pt: Servidor Avançado EDB 11

en: EDB Advanced Server 12
pt: EDB Servidor Avançado 12

en: EDB Advanced Server 13
pt: Servidor Avançado EDB 13

en: EDB Advanced Server 14
pt: Servidor Avançado EDB 14

en: EDB Advanced Server 15
pt: Servidor Avançado EDB 15

en: EDB Advanced Server Binary Path
pt: Caminho binário do servidor avançado EDB

en: EDB Advanced Server wrapped functions cannot be debugged.
pt: As funções encapsuladas do EDB Advanced Server não podem ser depuradas.

en: ERD Error
pt: Erro ERD

en: ERD Tool
pt: Ferramenta ERD

en: ERD tool
pt: ferramenta ERD

en: ERROR:
pt: ERRO:

en: EXPLAIN ANALYZE query
pt: EXPLICAR ANALISAR consulta

en: EXPLAIN query
pt: EXPLICAR consulta

en: EXPLICIT
pt: EXPLÍCITO

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Menu
pt: Menu Editar

en: Edit existing table:
pt: Editar tabela existente:

en: Edit grid values
pt: Editar valores de grade

en: Edit in progress?
pt: Edição em andamento?

en: Edit object
pt: Editar objeto

en: Edit object properties
pt: Editar propriedades do objeto

en: Edit row
pt: Editar linha

en: Edit table
pt: Editar tabela

en: Either Host name, Address must be specified.
pt: O nome do host, o endereço deve ser especificado.

en: Either Host name, Address or Service must be specified.
pt: O nome do host, o endereço ou o serviço devem ser especificados.

en: Either transaction object or session object not found.
pt: Objeto de transação ou objeto de sessão não encontrado.

en: Element type
pt: Tipo de elemento

en: Email
pt: E-mail

en: Email Authentication
pt: Autenticação de e-mail

en: Email Authentication registered successfully.
pt: Autenticação de e-mail registrada com sucesso.

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Email address cannot be empty.
pt: O endereço de e-mail não pode estar vazio.

en: Email/Username is not valid
pt: E-mail/Nome de usuário não é válido

en: Email/Username not provided
pt: E-mail/Nome de usuário não fornecido

en: Empty
pt: Vazio

en: Empty pages
pt: Páginas vazias

en: Empty row.
pt: Linha vazia.

en: Enable
pt: Ativar

en: Enable All
pt: Ativar Todos

en: Enable Always
pt: Ativar Sempre

en: Enable Replica
pt: Ativar Réplica

en: Enable browser tree animation?
pt: Ativar animação da árvore do navegador?

en: Enable compound trigger
pt: Ativar gatilho composto

en: Enable dialogue/notification animation?
pt: Ativar animação de diálogo/notificação?

en: Enabled for hash partition.
pt: Ativado para partição de hash.

en: Enabled?
pt: Ativado?

en: Encoding
pt: Codificação

en: End
pt: Fim

en: End function
pt: Função final

en: End time
pt: Horário de término

en: Enter Full Screen  (Cmd Ctrl F)
pt: Entrar em Tela Cheia (Cmd Ctrl F)

en: Enter Full Screen  (F10)
pt: Entrar em Tela Cheia (F10)

en: Enter an expression or a value.
pt: Digite uma expressão ou um valor.

en: Enter binary path...
pt: Digite o caminho binário...

en: Enter code
pt: Digite o código

en: Enter code here
pt: Digite o código aqui

en: Enter the Azure tenant ID against which the user is authenticated.
pt: insira a ID do locatário do Azure em relação à qual o usuário é autenticado.

en: Enter the email address to send a code
pt: Digite o endereço de e-mail para enviar um código

en: Enter the name of the restore point to add
pt: Digite o nome do ponto de restauração para adicionar

en: Enumeration
pt: Enumeração

en: Enumeration type
pt: Tipo de enumeração

en: Error
pt: Erro

en: Error binding to the LDAP server: {}
pt: Erro ao vincular ao servidor LDAP: {}

en: Error clearing server configuration with error (%s)
pt: Erro ao limpar a configuração do servidor com erro (%s)

en: Error connecting to the LDAP server: {}
pt: Erro ao conectar ao servidor LDAP: {}

en: Error creating server '%s': %s
pt: Erro ao criar o servidor '%s': %s

en: Error creating server group '%s': %s
pt: Erro ao criar o grupo de servidores '%s': %s

en: Error dropping/removing %s: "%s"
pt: Erro ao descartar/remover %s: "%s"

en: Error during deleting user.
pt: Erro durante a exclusão do usuário.

en: Error fetching role information from the database server.
pt: Erro ao buscar informações de função do servidor de banco de dados.

en: Error fetching the tree state.
pt: Erro ao buscar o estado da árvore.

en: Error in update
pt: Erro na atualização

en: Error loading script -
pt: Erro ao carregar script -

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Error occured:
pt: Ocorreu um erro:

en: Error occurred while checking access permission.
pt: Ocorreu um erro ao verificar a permissão de acesso.

en: Error parsing input file %s: %s
pt: Erro ao analisar o arquivo de entrada %s: %s

en: Error reading input file %s: [%d] %s
pt: Erro lendo arquivo de entrada %s: [%d] %s

en: Error resetting the tree saved state."
pt: Erro ao redefinir o estado salvo da árvore."

en: Error retrieving details for the node.
pt: Erro ao obter detalhes do nó.

en: Error retrieving properties - %s
pt: Erro ao recuperar propriedades - %s

en: Error retrieving regions.
pt: Erro ao recuperar regiões.

en: Error retrieving the information - %s
pt: Erro ao recuperar as informações - %s

en: Error saving properties
pt: Erro ao salvar propriedades

en: Error saving the tree state."
pt: Erro ao salvar o estado da árvore."

en: Error saving user: '%s'
pt: Erro ao salvar usuário: '%s'

en: Error searching the LDAP directory: {}
pt: Erro ao pesquisar o diretório LDAP: {}

en: Error starting TLS: {}
pt: Erro ao iniciar o TLS: {}

en: Error while clearing all breakpoint.
pt: Erro ao limpar todos os pontos de interrupção.

en: Error while depositing variable value.
pt: Erro ao depositar o valor da variável.

en: Error while executing continue in debugging session.
pt: Erro ao executar continuar na sessão de depuração.

en: Error while executing requested debugging information.
pt: Erro ao executar as informações de depuração solicitadas.

en: Error while executing step into in debugging session.
pt: Erro ao executar a etapa na sessão de depuração.

en: Error while executing step over in debugging session.
pt: Erro ao executar step over na sessão de depuração.

en: Error while executing stop in debugging session.
pt: Erro ao executar a parada na sessão de depuração.

en: Error while fetching SQL.
pt: Erro ao buscar SQL.

en: Error while fetching Server Groups and Servers.
pt: Erro ao buscar Grupos de Servidores e Servidores.

en: Error while fetching breakpoint information.
pt: Erro ao buscar informações do ponto de interrupção.

en: Error while fetching grant wizard data.
pt: Erro ao buscar dados do assistente de concessão.

en: Error while fetching messages information.
pt: Erro ao buscar informações de mensagens.

en: Error while fetching stack information.
pt: Erro ao buscar informações da pilha.

en: Error while fetching variable information.
pt: Erro ao buscar informações variáveis.

en: Error while getting the host ip: ${error.response.data.errormsg}
pt: Erro ao obter o ip do host: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while polling result.
pt: Erro ao pesquisar o resultado.

en: Error while saving cloud wizard data: ${error.response.data.errormsg}
pt: Erro ao salvar dados do assistente de nuvem: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while saving grant wizard data: ${error.response.data.errormsg}
pt: Erro ao salvar dados do assistente de concessão: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while selecting frame.
pt: Erro ao selecionar o quadro.

en: Error while setting debugging breakpoint.
pt: Erro ao definir o ponto de interrupção de depuração.

en: Error while setting the value
pt: Erro ao definir o valor

en: Error while starting debugging listener.
pt: Erro ao iniciar a escuta de depuração.

en: Error while starting debugging session.
pt: Erro ao iniciar a sessão de depuração.

en: Error while toggling breakpoint.
pt: Erro ao alternar o ponto de interrupção.

en: Error while verification EDB BigAnimal: ${error.response.data.errormsg}
pt: Erro ao verificar EDB BigAnimal: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while verification Microsoft Azure: ${error.response.data.errormsg}
pt: Erro ao verificar Microsoft Azure: ${error.response.data.errormsg}

en: Error: Object not found - %s.
pt: Erro: Objeto não encontrado - %s.

en: Error: Object not found.
pt: Erro: Objeto não encontrado.

en: Error: {0}
pt: Erro: {0}

en: Estimated cost
pt: Custo estimado

en: Estimated rows
pt: Linhas estimadas

en: Event
pt: Evento

en: Event Trigger
pt: Gatilho de Evento

en: Event Trigger...
pt: Acionador de evento...

en: Event Triggers
pt: Gatilhos de Eventos

en: Event trigger dropped
pt: Gatilho de evento caiu

en: Event trigger function cannot be empty.
pt: A função de disparo de evento não pode estar vazia.

en: Events
pt: Eventos

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Example: From/To:
pt: Exemplo: De/Para:

en: Exceptions
pt: Exceções

en: Exclude
pt: Excluir

en: Exclude by Selection
pt: Excluir por Seleção

en: Exclusion Constraints
pt: Restrições de Exclusão

en: Exclusion constraint
pt: Restrição de exclusão

en: Exclusion constraint dropped.
pt: Restrição de exclusão eliminada.

en: Exclusion constraint...
pt: Restrição de exclusão...

en: Execute Options Menu
pt: Executar Menu de Opções

en: Execute options
pt: Executar opções

en: Execute query
pt: Executar consulta

en: Execute/Refresh
pt: Executar/Atualizar

en: Execution Completed.
pt: Execução Concluída.

en: Execution completed with an error.
pt: Execução concluída com erro.

en: Execution time
pt: Tempo de execução

en: Exit on error
pt: Sair em caso de erro

en: Explain
pt: Explicar

en: Explain Analyze
pt: Explicar Analisar

en: Explain Options Menu
pt: Explicar Menu de Opções

en: Explain Settings
pt: Explicar Configurações

en: Export
pt: Exportar

en: Export -
pt: Exportar -

en: Export Error
pt: Erro de exportação

en: Export Servers
pt: Exportar Servidores

en: Expression
pt: Expressão

en: Expression value cannot be empty.
pt: O valor da expressão não pode estar vazio.

en: Expression:
pt: Expressão:

en: Expression?
pt: Expressão?

en: Extension
pt: Extensão

en: Extension dropped
pt: Extensão caiu

en: Extension...
pt: Extensão...

en: Extensions
pt: Extensões

en: External
pt: Externo

en: External Type
pt: Tipo Externo

en: External types require both input and output conversion functions.
pt: Tipos externos requerem funções de conversão de entrada e saída.

en: FOR Events
pt: PARA Eventos

en: FREEZE
pt: CONGELAR

en: FTS Configuration
pt: Configuração FTS

en: FTS Configuration dropped
pt: Configuração do FTS caiu

en: FTS Configuration...
pt: Configuração de FTS...

en: FTS Configurations
pt: Configurações FTS

en: FTS Dictionaries
pt: Dicionários FTS

en: FTS Dictionary
pt: Dicionário FTS

en: FTS Dictionary dropped
pt: Dicionário FTS removido

en: FTS Dictionary...
pt: Dicionário FTS...

en: FTS Parser
pt: Analisador de FTS

en: FTS Parser dropped
pt: Analisador de FTS caiu

en: FTS Parser...
pt: Analisador de FTS...

en: FTS Parsers
pt: Analisadores de FTS

en: FTS Template
pt: Modelo FTS

en: FTS Template dropped
pt: Modelo FTS descartado

en: FTS Template...
pt: Modelo FTS...

en: FTS Templates
pt: Modelos FTS

en: FULL
pt: CHEIO

en: Fail
pt: Falha

en: Failed
pt: Falha

en: Failed (exit code: %s).
pt: Falha (código de saída: %s).

en: Failed to connect the database.
pt: Falha ao conectar o banco de dados.

en: Failed to create materialized view refresh job.
pt: Falha ao criar trabalho de atualização de visualização materializada.

en: Failed to fetch Utility information
pt: Falha ao buscar informações do utilitário

en: Failed to fetch query history.
pt: Falha ao buscar o histórico de consultas.

en: Failed to find the pldbgapi extension in this database.
pt: Falha ao localizar a extensão pldbgapi neste banco de dados.

en: Failed to get data. Please delete this table.
pt: Falha ao obter dados.

en: Failed to load preference %s of module %s
pt: Falha ao carregar a preferência %s do módulo %s

en: Failed to remove query history.
pt: Falha ao remover o histórico de consultas.

en: Failed to retrieve data from the server.
pt: Falha ao recuperar dados do servidor.

en: Failed to save the lock layout setting.
pt: Falha ao salvar a configuração do layout de bloqueio.

en: Failed to send signal to runtime.
pt: Falha ao enviar sinal para runtime.

en: Failed to send the code to email.
pt: Falha ao enviar o código para e-mail.

en: Failed to update the data on server.
pt: Falha ao atualizar os dados no servidor.

en: Failed to validate binary path.
pt: Falha ao validar o caminho binário.

en: Failed to validate the code
pt: Falha ao validar o código

en: False
pt: Falso

en: Feature rich
pt: Rico em recursos

en: February
pt: Fevereiro

en: Fetch missing table information from publisher.
pt: Busca informações de tabela ausentes do editor.

en: Fetched
pt: Buscado

en: Fetching all the records...
pt: Buscando todos os registros...

en: Fetching history...
pt: Buscando histórico...

en: Fetching required data...
pt: Buscando os dados necessários...

en: Fetching schema data...
pt: Buscando dados de esquema...

en: Fetching...
pt: Buscando...

en: File
pt: Arquivo

en: File -
pt: Arquivo -

en: File Info
pt: Informações do Arquivo

en: File Menu
pt: Menu Arquivo

en: File could not be found.
pt: Arquivo não encontrado.

en: File dialog view
pt: Visualização da caixa de diálogo do arquivo

en: File main menu
pt: Menu principal do arquivo

en: File saved successfully.
pt: Arquivo salvo com sucesso.

en: File type not supported
pt: Tipo de arquivo não suportado

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Fill factor
pt: Fator de preenchimento

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter Options Menu
pt: Menu de Opções de Filtro

en: Filter by Selection
pt: Filtrar por Seleção

en: Filter by email
pt: Filtrar por e-mail

en: Filter options
pt: Opções de filtro

en: Filtered Rows
pt: Linhas Filtradas

en: Filtered Rows...
pt: Linhas Filtradas...

en: Final function
pt: Função final

en: Final function modify
pt: Modificação de função final

en: Final type
pt: Tipo final

en: Find
pt: Encontrar

en: Finish
pt: Terminar

en: Fires
pt: Incêndios

en: First 100 Rows
pt: Primeiras 100 Linhas

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: For each selected time or date element, the schedule will execute.
pt: Para cada elemento de data ou hora selecionado, o agendamento será executado.

en: For hash partition Modulus field cannot be empty.
pt: Para partição de hash, o campo Módulo não pode estar vazio.

en: For hash partition Remainder field cannot be empty.
pt: Para partição de hash O campo Restante não pode estar vazio.

en: For list partition In field cannot be empty.
pt: Para partição de lista No campo não pode estar vazio.

en: For range partition From field cannot be empty.
pt: Para partição de intervalo O campo De não pode estar vazio.

en: For range partition To field cannot be empty.
pt: Para partição de intervalo O campo Para não pode ficar vazio.

en: Force RLS Policy?
pt: Forçar a política de RLS?

en: Force double quote on identifiers
pt: Forçar aspas duplas em identificadores

en: Foreground
pt: Primeiro plano

en: Foreign Data Wrapper
pt: Wrapper de Dados Estrangeiros

en: Foreign Data Wrapper dropped
pt: Foreign Data Wrapper descartado

en: Foreign Data Wrapper...
pt: Wrapper de dados estrangeiros...

en: Foreign Data Wrappers
pt: Wrappers de Dados Estrangeiros

en: Foreign Key
pt: Chave Estrangeira

en: Foreign Keys
pt: Chaves Estrangeiras

en: Foreign Server
pt: Servidor Estrangeiro

en: Foreign Server dropped
pt: Servidor Estrangeiro caiu

en: Foreign Server...
pt: Servidor Estrangeiro...

en: Foreign Servers
pt: Servidores Estrangeiros

en: Foreign Table
pt: Mesa Estrangeira

en: Foreign Table dropped
pt: Tabela Estrangeira caiu

en: Foreign Table...
pt: Mesa Estrangeira...

en: Foreign Tables
pt: Mesas Estrangeiras

en: Foreign key
pt: Chave estrangeira

en: Foreign key dropped.
pt: Chave estrangeira caiu.

en: Foreign key updated.
pt: Chave estrangeira atualizada.

en: Foreign key...
pt: Chave estrangeira...

en: Foreign key?
pt: Chave estrangeira?

en: Foreign server
pt: Servidor estrangeiro

en: Foreign server cannot be empty.
pt: Servidor estrangeiro não pode estar vazio.

en: Forget Password Form
pt: Formulário de Esquecer Senha

en: Forgot Password
pt: Esqueci a senha

en: Format
pt: Formato

en: Format SQL
pt: Formatar SQL

en: Free percent
pt: Porcentagem livre

en: Free space
pt: Espaço livre

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: From
pt: De

en: From database
pt: Do banco de dados

en: From/To/In input:
pt: Entrada De/Para/Entrada:

en: Full Lock
pt: Bloqueio Completo

en: Function
pt: Função

en: Function dropped.
pt: Função caiu.

en: Function...
pt: Função...

en: Functions
pt: Funções

en: Functions with a colon in the name cannot be debugged.
pt: Funções com dois pontos no nome não podem ser depuradas.

en: GENERATED
pt: GERADO

en: GSS authenticated?
pt: GSS autenticado?

en: GSS encrypted?
pt: GSS criptografado?

en: General
pt: Geral

en: General Purpose (2-64 vCores)
pt: Uso Geral (2-64 vCores)

en: Generate
pt: Gerar

en: Generate ERD
pt: Gerar ERD

en: Generate SQL
pt: Gerar SQL

en: Generate Script
pt: Gerar Script

en: Generate script error
pt: Gerar erro de script

en: Geometries with non-SRID %s not rendered.
pt: Geometrias com %s não SRID não renderizadas.

en: Geometry Viewer
pt: Visualizador de Geometria

en: Get next token function
pt: Obter próxima função de token

en: Getting Started
pt: Iniciando

en: Grant Wizard
pt: Assistente de concessão

en: Grant Wizard...
pt: Assistente de concessão...

en: Granted?
pt: Concedido?

en: Grantee
pt: Beneficiário

en: Grantor
pt: Concedente

en: Graph Type
pt: Tipo de Gráfico

en: Graph Visualiser
pt: Visualizador de Gráfico

en: Graphical
pt: Gráfico

en: Graphs
pt: Gráficos

en: Gray Style
pt: Estilo Cinza

en: Grid
pt: Grade

en: Group Role
pt: Função do Grupo

en: HELP ARTICLES
pt: ARTIGOS DE AJUDA

en: Handler
pt: Manipulador

en: Handler function
pt: Função do manipulador

en: Handler function cannot be empty.
pt: A função do manipulador não pode estar vazia.

en: Has OIDs?
pt: Tem OIDs?

en: Hash Cond
pt: Cond de Hash

en: Haven't received an email?
pt: Não recebeu um email?

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header cannot be empty.
pt: O cabeçalho não pode estar vazio.

en: Headline function
pt: Função de título

en: Heap Blocks
pt: Blocos de pilha

en: Heap blocks hit
pt: Blocos de pilha atingidos

en: Heap blocks read
pt: Blocos de pilha lidos

en: Help
pt: Ajuda

en: Help for this dialog.
pt: Ajuda para esta caixa de diálogo.

en: Help main menu
pt: Menu principal de ajuda

en: Hide shared servers?
pt: Ocultar servidores compartilhados?

en: High Availability
pt: Alta Disponibilidade

en: Hint:
pt: Dica:

en: Histogram bounds
pt: Limites do histograma

en: Hits
pt: Acertos

en: Home
pt: Casa

en: Host address
pt: Endereço do host

en: Host address must be valid IPv4 or IPv6 address.
pt: O endereço do host deve ser um endereço IPv4 ou IPv6 válido.

en: Host agent
pt: Agente de hospedagem

en: Host name must be valid hostname or IPv4 or IPv6 address.
pt: O nome do host deve ser um nome de host válido ou um endereço IPv4 ou IPv6.

en: Hours
pt: Horas

en: IDENTITY
pt: IDENTIDADE

en: IMPLICIT
pt: IMPLÍCITO

en: INSERT
pt: INSERIR

en: INTERNAL SERVER ERROR
pt: ERRO DO SERVIDOR INTERNO

en: Identical
pt: Idêntico

en: Identifier case
pt: Caixa identificadora

en: Identity
pt: Identidade

en: Identity file
pt: Arquivo de identidade

en: Idle
pt: Inativo

en: If set to True, activity tables will be displayed on dashboards.
pt: Se definido como True, as tabelas de atividades serão exibidas nos painéis.

en: If set to True, comma-first notation for column names is used.
pt: Se definido como True, a notação de vírgula para nomes de coluna é usada.

en: If set to True, comments will be removed.
pt: Se definido como Verdadeiro, os comentários serão removidos.

en: If set to True, data points will be visible on graph lines.
pt: Se definido como True, os pontos de dados serão visíveis nas linhas do gráfico.

en: If set to True, graphs will be displayed on dashboards.
pt: Se definido como True, os gráficos serão exibidos nos painéis.

en: If set to True, spaces are used around all operators.
pt: Se definido como True, os espaços são usados ​​ao redor de todos os operadores.

en: If set to True, the indentations of the statements are changed.
pt: Se definido como True, os recuos das instruções são alterados.

en: If set to True, then all shared servers will be hidden from browser tree
pt: Se definido como True, todos os servidores compartilhados ficarão ocultos na árvore do navegador

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignore owner
pt: Ignorar proprietário

en: Ignore whitespace
pt: Ignorar espaço em branco

en: Implementation
pt: Implementação

en: Import
pt: Importar

en: Import -
pt: Importar -

en: Import Servers
pt: Importar Servidores

en: Import error
pt: Erro de importação

en: Import/Export
pt: Importação/Exportação

en: Import/Export Data...
pt: Importar/Exportar Dados...

en: Import/Export Servers
pt: Importar/Exportar Servidores

en: Import/Export Servers...
pt: Importar/Exportar Servidores...

en: Import/Export data - table '%s'
pt: Importar/Exportar dados - tabela '%s'

en: Import/Export job created.
pt: Trabalho de importação/exportação criado.

en: In
pt: Em

en: In:
pt: Em:

en: Include CREATE DATABASE statement
pt: Incluir instrução CREATE DATABASE

en: Include DROP DATABASE statement
pt: Incluir instrução DROP DATABASE

en: Include columns
pt: Incluir colunas

en: Incorrect master password
pt: Senha mestre incorreta

en: Incorrect username or password.
pt: Nome de usuário ou senha incorretos.

en: Increment
pt: Incremento

en: Increment value cannot be empty.
pt: O valor do incremento não pode ficar vazio.

en: Indent Selection
pt: Seleção de recuo

en: Index
pt: Índice

en: Index Cond
pt: Índice Cond

en: Index blocks hit
pt: Blocos de índice atingidos

en: Index blocks read
pt: Blocos de índice lidos

en: Index constraint
pt: Restrição de índice

en: Index is dropped
pt: O índice é descartado

en: Index name
pt: Nome do índice

en: Index scans
pt: Varreduras de índice

en: Index size
pt: Tamanho do índice

en: Index tuples fetched
pt: Tuplas de índice buscadas

en: Index tuples read
pt: Tuplas de índice lidas

en: Index...
pt: Índice...

en: Indexes
pt: Índices

en: Indexes size
pt: Tamanho dos índices

en: Information is not available.
pt: A informação não está disponível.

en: Inherit rights from the parent roles?
pt: Herdar direitos das funções pai?

en: Inherited From
pt: Herdado de

en: Inherited from table
pt: Herdado da tabela

en: Inherited from table(s)
pt: Herdado de tabela(s)

en: Inherited tables count
pt: Contagem de tabelas herdadas

en: Inherited?
pt: Herdado?

en: Inherits
pt: Herda

en: Init function
pt: Função de inicialização

en: Initial condition
pt: Condição inicial

en: Initializing connection...
pt: Iniciando conexão...

en: Inline function
pt: Função em linha

en: Input function
pt: Função de entrada

en: Input function cannot be empty
pt: A função de entrada não pode estar vazia

en: Input types
pt: Tipos de entrada

en: Insert bracket pairs?
pt: Inserir pares de colchetes?

en: Inserts
pt: Inserções

en: Instance Specification
pt: Especificação da Instância

en: Instance Type
pt: Tipo de Instância

en: Instance class
pt: classe de instância

en: Instance series
pt: Série de instâncias

en: Instance size
pt: Tamanho da instância

en: Instance type
pt: Tipo de instância

en: Interactive Browser
pt: Navegador interativo

en: Internal length
pt: Comprimento interno

en: Internal pages
pt: Páginas internas

en: Invalid binary path.
pt: Caminho binário inválido.

en: Invalid code
pt: Código inválido

en: Invalid email address.
pt: Endereço de e-mail inválido.

en: Invalid email address: %s.
pt: Endereço de e-mail inválido: %s.

en: Invalid parameter in the connection string - %s.
pt: Parâmetro inválido na string de conexão - %s.

en: Invalid session.
pt: Sessão inválida.

en: Invalid value for {0} option.
pt: Valor inválido para a opção {0}.

en: Inverse function
pt: Função inversa

en: Is expression
pt: É expressão

en: Is inherited?
pt: É herdado?

en: January
pt: Janeiro

en: Job Step...
pt: Etapa do Trabalho...

en: Job class
pt: Classe de trabalho

en: Job schedule creation failed.
pt: Falha na criação da agenda de trabalho.

en: Job schedule update failed.
pt: Falha na atualização da agenda de trabalho.

en: Job step creation failed.
pt: Falha na criação da etapa do trabalho.

en: Job step update failed.
pt: Falha na atualização da etapa de trabalho.

en: Join Filter
pt: Filtro de Junção

en: Join function
pt: Função de junção

en: July
pt: julho

en: Jump
pt: Saltar

en: June
pt: junho

en: Kerberos authentication can't be used as GSSAPI module couldn't be loaded.
pt: A autenticação Kerberos não pode ser usada porque o módulo GSSAPI não pôde ser carregado.

en: Kerberos authentication failed. Couldn't find kerberos ticket.
pt: Falha na autenticação Kerberos.

en: Kerberos authentication?
pt: Autenticação Kerberos?

en: Key
pt: Chave

en: Key must be unique.
pt: A chave deve ser exclusiva.

en: Key type
pt: Tipo de chave

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Keyword case
pt: Caixa de palavra-chave

en: Keywords in uppercase
pt: Palavras-chave em maiúsculas

en: Kind
pt: Tipo

en: LDAP configuration error: Set the Search Domain.
pt: Erro de configuração LDAP: Defina o domínio de pesquisa.

en: LDAP configuration error: Set the bind password.
pt: Erro de configuração LDAP: Defina a senha de ligação.

en: LDAP configuration error: Set the proper LDAP URI.
pt: Erro de configuração LDAP: Defina o URI LDAP adequado.

en: LDAP configuration error: {}
pt: Erro de configuração LDAP: {}

en: Label
pt: Etiqueta

en: Labels
pt: Etiquetas

en: Language
pt: Idioma

en: Language dropped
pt: A linguagem caiu

en: Language...
pt: Idioma...

en: Languages
pt: Idiomas

en: Last 100 Rows
pt: Últimas 100 Linhas

en: Last analyze
pt: Última análise

en: Last autoanalyze
pt: Última análise automática

en: Last autovacuum
pt: Último vácuo automático

en: Last day
pt: Último dia

en: Last directory visited
pt: Último diretório visitado

en: Last message receipt
pt: Recibo da última mensagem

en: Last message send time
pt: Horário de envio da última mensagem

en: Last result
pt: Último resultado

en: Last run
pt: Última execução

en: Last state changed at
pt: Último estado alterado em

en: Last statistics reset
pt: Últimas estatísticas redefinidas

en: Last vacuum
pt: Último vácuo

en: Later
pt: Depois

en: Latest end lsn
pt: Último lsn final

en: Latest end time
pt: Último horário de término

en: Leaf fragmentation
pt: Fragmentação da folha

en: Leaf pages
pt: Páginas folha

en: Leak proof?
pt: À prova de vazamento?

en: Left panel logo
pt: Logotipo do painel esquerdo

en: Left type
pt: Tipo esquerdo

en: Length
pt: Comprimento

en: Length/Precision
pt: Comprimento/Precisão

en: Length/Precision should not be greater than:
pt: Comprimento/Precisão não deve ser maior que:

en: Length/Precision should not be less than:
pt: Comprimento/Precisão não deve ser menor que:

en: Lexize function
pt: Função Lexize

en: Lextypes function
pt: Função Lextypes

en: Light Color
pt: Cor clara

en: Like
pt: Curtir

en: Line Chart
pt: Gráfico de Linhas

en: Line No.
pt: Linha nº.

en: Line wrapping?
pt: Enrolamento de linha?

en: Link Symbol cannot be empty.
pt: Símbolo de Link não pode estar vazio.

en: Link symbol
pt: Símbolo de link

en: List
pt: Lista

en: Live tuples
pt: Tuplas vivas

en: Load Via Partition Root
pt: Carregar pela Raiz da Partição

en: Load from file
pt: Carregar do arquivo

en: Loading dashboard...
pt: Carregando painel...

en: Loading more rows...
pt: Carregando mais linhas...

en: Loading process logs...
pt: Carregando logs do processo...

en: Loading project...
pt: Carregando projeto...

en: Loading {0} v{1}...
pt: Carregando {0} v{1}...

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Local Column
pt: Coluna Local

en: Local Table
pt: Tabela Local

en: Local Variables
pt: Variáveis ​​Locais

en: Local column
pt: Coluna local

en: Locale
pt: Localidade

en: Locating...
pt: Localizando...

en: Location
pt: Localização

en: Lock Layout
pt: Layout de Bloqueio

en: Lock conflicts
pt: Bloquear conflitos

en: Lock the UI layout at different levels
pt: Bloquear o layout da interface do usuário em diferentes níveis

en: Lock type
pt: Tipo de bloqueio

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Log File
pt: Arquivo de Registro

en: Logged out successfully.
pt: Desconectado com sucesso.

en: Login Failed.
pt: Falha no Login.

en: Login Role
pt: Função de Login

en: Login failed
pt: Falha no login

en: Login with %(oauth_name)s
pt: Login com %(oauth_name)s

en: Login/Group Role
pt: Login/Função de Grupo

en: Login/Group Role...
pt: Login/Função do Grupo...

en: Login/Group Roles
pt: Login/Funções de Grupo

en: Logout
pt: Sair

en: Long running query thresholds
pt: Limites de consulta de longa duração

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: MENU ITEMS
pt: ITENS DE MENU

en: Macro not found.
pt: Macro não encontrada.

en: Macros Menu
pt: Menu Macros

en: Magnetic
pt: Magnético

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Maintenance error
pt: Erro de manutenção

en: Maintenance job created.
pt: Trabalho de manutenção criado.

en: Maintenance operation
pt: Operação de manutenção

en: Maintenance...
pt: Manutenção...

en: Manage Macros
pt: Gerenciar Macros

en: Manage macros
pt: Gerenciar macros

en: Management
pt: Gestão

en: Many to many link
pt: Muitos para muitos link

en: Many to many relation
pt: Relação de muitos para muitos

en: Many-to-Many link
pt: Link de muitos para muitos

en: March
pt: Março

en: Master password
pt: Senha mestra

en: Master password cannot be empty
pt: Senha mestra não pode estar vazia

en: Match type
pt: Tipo de correspondência

en: Materialized View
pt: Visão Materializada

en: Materialized View...
pt: Visão Materializada...

en: Materialized Views
pt: Visualizações materializadas

en: Materialized view refresh job created.
pt: Trabalho de atualização de exibição materializado criado.

en: Maximise
pt: Maximizar

en: Maximises PostgreSQL
pt: Maximiza o PostgreSQL

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Maximum
pt: Máximo

en: Maximum column width
pt: Largura máxima da coluna

en: Maximum file upload size (MB)
pt: Tamanho máximo de upload de arquivo (MB)

en: Maximum image size limit
pt: Limite máximo de tamanho de imagem

en: Maximum job history rows
pt: Máximo de linhas do histórico de trabalho

en: Maximum value cannot be empty.
pt: O valor máximo não pode estar vazio.

en: May
pt: maio

en: Member Name
pt: Nome do Membro

en: Member of
pt: Membro de

en: Members
pt: Membros

en: Membership
pt: Associação

en: Memory Optimized (2-64 vCores)
pt: Memória otimizada (2-64 vCores)

en: Memory Usage
pt: Uso de Memória

en: Messages
pt: Mensagens

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Minimum value cannot be empty.
pt: O valor mínimo não pode estar vazio.

en: Minimum value must be less than maximum value.
pt: O valor mínimo deve ser menor que o valor máximo.

en: Minutes
pt: Minutos

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Miscellaneous / Behavior
pt: Diversos / Comportamento

en: Missing field: '{0}'
pt: Campo ausente: '{0}'

en: Mode
pt: Modo

en: Module '{0}' does not have category with id '{1}'
pt: Módulo '{0}' não tem categoria com id '{1}'

en: Module '{0}' is no longer in use.
pt: O módulo '{0}' não está mais em uso.

en: Modulus
pt: Módulo

en: Modulus/Remainder:
pt: Módulo/Restante:

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Month Days
pt: Mês Dias

en: Month days
pt: Dias do mês

en: Months
pt: Meses

en: More details...
pt: Mais detalhes...

en: More than one result found.
pt: Mais de um resultado encontrado.

en: Most common frequencies
pt: Frequências mais comuns

en: Most common values
pt: Valores mais comuns

en: Moving Options
pt: Opções de Movimento

en: NONE
pt: NENHUM

en: NULL Strings
pt: Strings NULL

en: NULLs
pt: NULOS

en: NULLs order
pt: Ordem NULL

en: NW.js Version
pt: Versão NW.js

en: Name
pt: Nome

en: Name cannot be empty.
pt: O nome não pode ficar vazio.

en: Name must be specified.
pt: O nome deve ser especificado.

en: Negator
pt: Negador

en: Nested Table
pt: Tabela Aninhada

en: New Password
pt: Nova Senha

en: New owner of the affected objects
pt: Novo proprietário dos objetos afetados

en: New password
pt: Nova senha

en: New query tool for current connection
pt: Nova ferramenta de consulta para conexão atual

en: New table
pt: Nova tabela

en: Next
pt: Próximo

en: Next run
pt: Próxima execução

en: Next tab
pt: Próxima guia

en: No
pt: Não

en: No Expiry
pt: Sem Expiração

en: No SQL could be generated for the selected object.
pt: Nenhum SQL pode ser gerado para o objeto selecionado.

en: No authentication method provided.
pt: Nenhum método de autenticação fornecido.

en: No cloud implementation.
pt: Sem implementação de nuvem.

en: No color
pt: Sem cor

en: No data for Failed Tables
pt: Nenhum dado para Tabelas com Falha

en: No data found
pt: Nenhum dado encontrado

en: No data output. Execute a query to get output.
pt: Sem saída de dados.

en: No dependant information is available for the selected object.
pt: Nenhuma informação dependente está disponível para o objeto selecionado.

en: No dependency information is available for the selected object.
pt: Nenhuma informação de dependência está disponível para o objeto selecionado.

en: No difference found
pt: Nenhuma diferença encontrada

en: No email address is available.
pt: Nenhum endereço de e-mail está disponível.

en: No history found
pt: Nenhum histórico encontrado

en: No inherit?
pt: Não herdar?

en: No limit
pt: Sem limite

en: No menu available for this object.
pt: Nenhum menu disponível para este objeto.

en: No object selected
pt: Nenhum objeto selecionado

en: No object selected.
pt: Nenhum objeto selecionado.

en: No permission to operate on specified path.
pt: Sem permissão para operar no caminho especificado.

en: No primary key found for this object, so unable to save records.
pt: Nenhuma chave primária encontrada para este objeto, portanto, não foi possível salvar registros.

en: No record found
pt: Nenhum registro encontrado

en: No response received
pt: Nenhuma resposta recebida

en: No search results
pt: Nenhum resultado de pesquisa

en: No server group name was specified
pt: Nenhum nome de grupo de servidores foi especificado

en: No shared servers found
pt: Nenhum servidor compartilhado encontrado

en: No statistics are available for the selected object.
pt: Nenhuma estatística está disponível para o objeto selecionado.

en: No updates.
pt: Sem atualizações.

en: No user supported authentication method provided
pt: Nenhum método de autenticação suportado pelo usuário fornecido

en: No valid multi-factor authentication found, hence - disabling it.
pt: Nenhuma autenticação multifator válida encontrada, portanto - desabilitando-a.

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Nodes
pt: Nós

en: None
pt: Nenhum

en: Not NULL?
pt: Não NULO?

en: Not accessible
pt: Não acessível

en: Not allowed
pt: Não permitido

en: Not connected to server or connection with the server has been closed.
pt: Não conectado ao servidor ou a conexão com o servidor foi fechada.

en: Not connected to the database server.
pt: Não conectado ao servidor de banco de dados.

en: Not implemented.
pt: Não implementado.

en: Not null columns
pt: Colunas não nulas

en: Not null columns...
pt: Colunas não nulas...

en: Not running currently.
pt: Não está em execução no momento.

en: Not set
pt: Não definido

en: Note
pt: Nota

en: Note: If no user is selected, the shared servers will be deleted.
pt: Nota: Se nenhum usuário for selecionado, os servidores compartilhados serão excluídos.

en: Nothing changed
pt: Nada mudou

en: Nothing to update.
pt: Nada para atualizar.

en: Notifications
pt: Notificações

en: November
pt: Novembro

en: Null fraction
pt: Fração nula

en: Null?
pt: Nulo?

en: Number of calls
pt: Número de chamadas

en: Number of jobs
pt: Número de trabalhos

en: Object
pt: Objeto

en: Object File cannot be empty.
pt: O Arquivo Objeto não pode estar vazio.

en: Object ID
pt: ID do objeto

en: Object Selection
pt: Seleção de Objeto

en: Object file
pt: Arquivo de objeto

en: Object main menu
pt: Menu principal do objeto

en: Object name
pt: Nome do objeto

en: Object types
pt: Tipos de objetos

en: Objects
pt: Objetos

en: Obtaining connection...
pt: Obtendo conexão...

en: October
pt: Outubro

en: Of type
pt: Do tipo

en: Old table
pt: Tabela antiga

en: On a successful import process, the browser tree will be refreshed.
pt: Em um processo de importação bem-sucedido, a árvore do navegador será atualizada.

en: On delete
pt: Ao excluir

en: On error
pt: Em erro

en: On update
pt: Na atualização

en: One to many link
pt: Link de um para muitos

en: One to many relation
pt: Relação de um para muitos

en: One-to-Many link
pt: Link de um para muitos

en: Online Help
pt: Ajuda Online

en: Only data
pt: Somente dados

en: Only schema
pt: Somente esquema

en: Only table?
pt: Só mesa?

en: Oops, unable to copy to clipboard
pt: Oops, não foi possível copiar para a área de transferência

en: Open File
pt: Abrir Arquivo

en: Open Source
pt: Código Aberto

en: Open context menu
pt: Abrir menu de contexto

en: Open in new browser tab
pt: Abrir em uma nova aba do navegador

en: Open project
pt: Abrir projeto

en: Open query tool
pt: Abrir ferramenta de consulta

en: Operating System
pt: Sistema Operacional

en: Operation
pt: Operação

en: Operator
pt: Operador

en: Operator class
pt: Classe de operador

en: Operator function
pt: Função de operador

en: Operators
pt: Operadores

en: Option
pt: Opção

en: Optional-1
pt: Opcional-1

en: Optional-2
pt: Opcional-2

en: Options
pt: Opções

en: Order
pt: Ordem

en: Output
pt: Saída

en: Output function
pt: Função de saída

en: Output function cannot be empty
pt: A função de saída não pode estar vazia

en: Owned By
pt: De propriedade

en: Owner
pt: Proprietário

en: Owner cannot be empty.
pt: O proprietário não pode estar vazio.

en: Owner changed successfully.
pt: Proprietário alterado com sucesso.

en: PSQL Error
pt: Erro PSQL

en: PSQL Tool
pt: Ferramenta PSQL

en: PSQL tool tab title
pt: Título da guia da ferramenta PSQL

en: Package
pt: Pacote

en: Package dropped
pt: Pacote descartado

en: Package {0}
pt: Pacote {0}

en: Package...
pt: Pacote...

en: Packages
pt: Pacotes

en: Page
pt: Página

en: Parallel
pt: Paralelo

en: Parallel workers
pt: Trabalhadores paralelos

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Parser
pt: Analisador

en: Partition
pt: Partição

en: Partition Keys
pt: Chaves de Partição

en: Partition Scheme
pt: Esquema de Partição

en: Partition Type
pt: Tipo de Partição

en: Partition detached.
pt: Partição desanexada.

en: Partition dropped
pt: Partição caiu

en: Partition table supports two types of keys:
pt: A tabela de partição suporta dois tipos de chaves:

en: Partitioned table?
pt: Tabela particionada?

en: Partitions
pt: Partições

en: Pass extra arguments to final function
pt: Passar argumentos extras para a função final

en: Passed by value?
pt: Passado por valor?

en: Passfile
pt: Arquivo de senha

en: Password
pt: Senha

en: Password Change
pt: Alteração de Senha

en: Password cannot be empty for user %s.
pt: A senha não pode estar vazia para o usuário %s.

en: Password changed successfully.
pt: Senha alterada com sucesso.

en: Password file
pt: Arquivo de senha

en: Password must be 12 characters or more.
pt: A senha deve ter 12 caracteres ou mais.

en: Password must be at least 6 characters for user %s.
pt: A senha deve ter pelo menos 6 caracteres para o usuário %s.

en: Password not provided
pt: Senha não fornecida

en: Passwords do not match for user %s.
pt: As senhas não correspondem para o usuário %s.

en: Paste
pt: Colar

en: Path should not be empty.
pt: O caminho não deve estar vazio.

en: Paths
pt: Caminhos

en: Pause Replay of WAL
pt: Pausar repetição de WAL

en: Payload
pt: Carga útil

en: Permission denied
pt: Permissão negada

en: Plain
pt: Simples

en: Plain text mode?
pt: Modo de texto simples?

en: Plan
pt: Plano

en: Planet PostgreSQL
pt: Planeta PostgreSQL

en: Please close the dialog.
pt: Por favor, feche a caixa de diálogo.

en: Please configure the PostgreSQL Binary Path in the Preferences dialog.
pt: Por favor, configure o Caminho Binário PostgreSQL na caixa de diálogo Preferências.

en: Please connect server to enable change password.
pt: Por favor, conecte o servidor para habilitar a mudança de senha.

en: Please connect the server.
pt: Por favor, conecte o servidor.

en: Please connect to the selected server to view the dashboard.
pt: Conecte-se ao servidor selecionado para visualizar o painel.

en: Please connect to the selected server to view the graph.
pt: Conecte-se ao servidor selecionado para visualizar o gráfico.

en: Please connect to the selected {0} to view the graph.
pt: Conecte-se ao {0} selecionado para visualizar o gráfico.

en: Please connect to the selected {0} to view the table.
pt: Conecte-se ao {0} selecionado para visualizar a tabela.

en: Please connect to the server first.
pt: Por favor, conecte-se ao servidor primeiro.

en: Please connect to the server first...
pt: Por favor, conecte-se ao servidor primeiro...

en: Please enter a connection string.
pt: Por favor insira uma string de conexão.

en: Please enter a valid connection string.
pt: Por favor, insira uma string de conexão válida.

en: Please enter a valid name.
pt: Por favor insira um nome válido.

en: Please enter a valid number
pt: Por favor insira um número válido

en: Please enter a value for the parameter.
pt: Por favor insira um valor para o parâmetro.

en: Please enter the password for the user '%s' to connect the server - "%s"
pt: Por favor, digite a senha do usuário '%s' para conectar o servidor - "%s"

en: Please enter the password for the user to connect the server - "%s"
pt: Por favor, digite a senha do usuário para conectar o servidor - "%s"

en: Please enter the password for the user to connect the server - "{0}"
pt: Por favor, digite a senha do usuário para conectar o servidor - "{0}"

en: Please enter the start time.
pt: Por favor, insira a hora de início.

en: Please enter view code.
pt: Por favor, insira o código de visualização.

en: Please enter view definition.
pt: Por favor, insira a definição de visualização.

en: Please enter your master password.
pt: Por favor, digite sua senha mestra.

en: Please provide a filename.
pt: Por favor, forneça um nome de arquivo.

en: Please provide a new role name
pt: Por favor, forneça um novo nome de função

en: Please review the details before creating the cloud instance.
pt: Reveja os detalhes antes de criar a instância de nuvem.

en: Please select a database from the browser tree to access Query Tool.
pt: Selecione um banco de dados da árvore do navegador para acessar a Ferramenta de Consulta.

en: Please select a database or its child node from the browser.
pt: Selecione um banco de dados ou seu nó filho no navegador.

en: Please select a database.
pt: Por favor, selecione um banco de dados.

en: Please select a database/database object.
pt: Selecione um banco de dados/objeto de banco de dados.

en: Please select a parameter name.
pt: Por favor, selecione um nome de parâmetro.

en: Please select a server/database object.
pt: Selecione um objeto servidor/banco de dados.

en: Please select an object in the tree view.
pt: Selecione um objeto na visualização em árvore.

en: Please select any database from the browser tree to do Maintenance.
pt: Selecione qualquer banco de dados da árvore do navegador para fazer a Manutenção.

en: Please select any database object.
pt: Por favor, selecione qualquer objeto de banco de dados.

en: Please select any schema or table from the browser tree to Restore data.
pt: Selecione qualquer esquema ou tabela da árvore do navegador para Restaurar dados.

en: Please select any server from the browser tree to Add Named Restore Point.
pt: Selecione qualquer servidor da árvore do navegador para Adicionar Ponto de Restauração Nomeado.

en: Please select any server from the browser tree to take Server Backup.
pt: Selecione qualquer servidor da árvore do navegador para fazer o Backup do Servidor.

en: Please select any table from the browser tree to Import/Export data.
pt: Selecione qualquer tabela da árvore do navegador para Importar/Exportar dados.

en: Please select server or child node from the browser tree.
pt: Selecione o servidor ou nó filho na árvore do navegador.

en: Please select server or child node from tree.
pt: Selecione o servidor ou nó filho da árvore.

en: Please select source and target.
pt: Por favor, selecione origem e destino.

en: Please select the database on which the job step will run.
pt: Selecione o banco de dados no qual a etapa de trabalho será executada.

en: Please select the different source and target.
pt: Selecione a origem e o destino diferentes.

en: Please select valid on error option.
pt: Selecione a opção válida em caso de erro.

en: Please set a master password for pgAdmin.
pt: Por favor, defina uma senha mestra para pgAdmin.

en: Please set the configuration parameters properly.
pt: Por favor, defina os parâmetros de configuração corretamente.

en: Please specify a valid file
pt: Por favor especifique um arquivo válido

en: Please specify at least one key for partitioned table.
pt: Especifique pelo menos uma chave para a tabela particionada.

en: Please specify code to execute.
pt: Por favor, especifique o código a ser executado.

en: Please specify columns for %s.
pt: Por favor especifique colunas para %s.

en: Please specify columns for Foreign key.
pt: Por favor, especifique colunas para chave estrangeira.

en: Please specify columns for exclusion constraint.
pt: Especifique colunas para restrição de exclusão.

en: Please specify covering index name.
pt: Por favor, especifique o nome do índice de cobertura.

en: Please specify date/time.
pt: Por favor especifique a data/hora.

en: Please specify the type.
pt: Por favor, especifique o tipo.

en: Please specify the value for member name.
pt: Por favor, especifique o valor para o nome do membro.

en: Please upgrade the pldbgapi extension to 1.1 or above and try again.
pt: Atualize a extensão pldbgapi para 1.1 ou superior e tente novamente.

en: Please wait while we fetch information ...
pt: Aguarde enquanto buscamos informações...

en: Please wait while we fetch information about the node from the server...
pt: Aguarde enquanto buscamos informações sobre o nó do servidor...

en: Poll error
pt: Erro de sondagem

en: Port must be integer for server '%s'
pt: A porta deve ser inteira para o servidor '%s'

en: Port must be specified.
pt: A porta deve ser especificada.

en: Position
pt: Posição

en: Post-data
pt: Pós-dados

en: PostgreSQL Binary Path
pt: Caminho binário do PostgreSQL

en: PostgreSQL Catalog
pt: Catálogo PostgreSQL

en: PostgreSQL Documentation
pt: Documentação do PostgreSQL

en: PostgreSQL Help Path
pt: Caminho de ajuda do PostgreSQL

en: PostgreSQL Website
pt: Site PostgreSQL

en: PostgreSQL version
pt: Versão do PostgreSQL

en: Pre-data
pt: Pré-dados

en: Precision
pt: Precisão

en: Prefer
pt: Prefiro

en: Preferences
pt: Preferências

en: Preferences Error
pt: Erro de preferências

en: Preferred?
pt: Preferencial?

en: Prepared at
pt: Preparado em

en: Preparing the SQL...
pt: Preparando o SQL...

en: Preparing the image...
pt: Preparando a imagem...

en: Preparing...
pt: Preparando...

en: Prevent Docking
pt: Impedir Acoplamento

en: Preview not available...
pt: Visualização não disponível...

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous tab
pt: Guia anterior

en: Primary Key
pt: Chave Primária

en: Primary key
pt: Chave primária

en: Primary key?
pt: Chave primária?

en: Primary?
pt: Primário?

en: Privilege
pt: Privilégio

en: Privilege Selection
pt: Seleção de privilégios

en: Privileges
pt: Privilégios

en: Procedure
pt: Procedimento

en: Procedure...
pt: Procedimento...

en: Procedures
pt: Procedimentos

en: Process ID
pt: ID do processo

en: Process Watcher - %s
pt: Vigilante de Processo - %s

en: Project Details
pt: Detalhes do Projeto

en: Project saved successfully.
pt: Projeto salvo com sucesso.

en: Prompt to commit/rollback active transactions?
pt: Avisar para confirmar/reverter transações ativas?

en: Prompt to save unsaved data changes?
pt: Avisar para salvar alterações de dados não salvas?

en: Prompt to save unsaved query changes?
pt: Solicitar para salvar as alterações de consulta não salvas?

en: Properties
pt: Propriedades

en: Properties...
pt: Propriedades...

en: Provide at least copy config or parser.
pt: Forneça pelo menos cópia de configuração ou analisador.

en: Provider
pt: Provedor

en: Provisioned IOPS
pt: IOPS provisionadas

en: Provisioned IOPS SSD (io1)
pt: SSD IOPS provisionado (io1)

en: Public IP range
pt: Intervalo de IP público

en: Public Synonym
pt: Sinônimo Público

en: Publication
pt: Publicação

en: Publication dropped
pt: Publicação caiu

en: Publication fetched successfully.
pt: Publicação obtida com sucesso.

en: Publication must be specified.
pt: A publicação deve ser especificada.

en: Publication...
pt: Publicação...

en: Publications
pt: Publicações

en: Publish via root?
pt: Publicar via root?

en: Queries
pt: Consultas

en: Query
pt: Consulta

en: Query History
pt: Histórico de consultas

en: Query Tool
pt: Ferramenta de consulta

en: Query Tool -
pt: Ferramenta de consulta -

en: Query Tool Error
pt: Erro da ferramenta de consulta

en: Query complete
pt: Consulta concluída

en: Query returned successfully in %s.
pt: Consulta retornada com sucesso em %s.

en: Query start
pt: Início da consulta

en: Query started at
pt: Consulta iniciada em

en: Query tool
pt: Ferramenta de consulta

en: Query tool launch error
pt: Erro de inicialização da ferramenta de consulta

en: Query tool tab title
pt: Título da guia da ferramenta de consulta

en: Quick Links
pt: Links Rápidos

en: Quick Search
pt: Pesquisa Rápida

en: Quote
pt: Citação

en: REINDEX INDEX
pt: ÍNDICE REINDEX

en: REINDEX TABLE
pt: TABELA REINDEX

en: RLS Policies
pt: Políticas de RLS

en: RLS Policy
pt: Política de RLS

en: RLS Policy...
pt: Política de RLS...

en: RLS Policy?
pt: Política de RLS?

en: RLS policy expression
pt: Expressão da política RLS

en: Range
pt: Intervalo

en: Range Type
pt: Tipo de Faixa

en: Re-indent aligned?
pt: Re-indentar alinhado?

en: Re-indent?
pt: Re-indentar?

en: Reads
pt: Lê

en: Reassign objects to
pt: Reatribuir objetos a

en: Reassign owned executed successfully!
pt: Reatribuir propriedade executada com sucesso!

en: Reassign/Drop Owned - '%s'
pt: Reatribuir/Remover Propriedade - '%s'

en: Reassign/Drop Owned...
pt: Reatribuir/Remover Propriedade...

en: Receive function
pt: Função de recepção

en: Recheck Cond
pt: Verificar Cond.

en: Recorded time
pt: Tempo registrado

en: Recover Password
pt: Recuperar Senha

en: Referenced
pt: Referenciado

en: Referenced Column
pt: Coluna Referenciada

en: Referenced Table
pt: Tabela Referenciada

en: References
pt: Referências

en: Referencing
pt: Referência

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Refresh Materialized View
pt: Atualizar Visualização Materializada

en: Refresh Materialized View ({0})
pt: Atualizar visualização materializada ({0})

en: Refresh View
pt: Atualizar Visualização

en: Refresh browser tree
pt: Atualizar a árvore do navegador

en: Refresh publication?
pt: Atualizar publicação?

en: Refresh rates
pt: Taxas de atualização

en: Refresh required
pt: Atualização necessária

en: Refresh...
pt: Atualizar...

en: Register
pt: Registrar

en: Register - %s
pt: Registrar - %s

en: Registration
pt: Registro

en: Relation
pt: Relação

en: Relation name
pt: Nome da relação

en: Reload Configuration
pt: Recarregar Configuração

en: Reload server configuration
pt: Recarregar configuração do servidor

en: Relocatable?
pt: Relocável?

en: Remainder
pt: Restante

en: Remote
pt: Remoto

en: Remove
pt: Remover

en: Remove %s
pt: Remover %s

en: Remove %s?
pt: Remover %s?

en: Remove All
pt: Remover Tudo

en: Remove Sort/Filter
pt: Remover Classificação/Filtro

en: Remove all the existing servers?
pt: Remover todos os servidores existentes?

en: Remove column definitions?
pt: Remover definições de coluna?

en: Removing history entry...
pt: Removendo a entrada do histórico...

en: Removing history...
pt: Removendo histórico...

en: Removing the filter...
pt: Removendo o filtro...

en: Rename File/Folder
pt: Renomear Arquivo/Pasta

en: Rename Panel
pt: Renomear Painel

en: Renamed successfully.
pt: Renomeado com sucesso.

en: Rendering data points...
pt: Renderizando pontos de dados...

en: Repeat
pt: Repetir

en: Replace
pt: Substituir

en: Replace All
pt: Substituir Tudo

en: Replace null values with
pt: Substituir valores nulos por

en: Replica
pt: Réplica

en: Replica Identity
pt: Identidade de Réplica

en: Require
pt: Exigir

en: Required
pt: Obrigatório

en: Required properties are missing.
pt: As propriedades necessárias estão ausentes.

en: Reset
pt: Redefinir

en: Reset Layout
pt: Redefinir Layout

en: Reset Master Password
pt: Redefinir Senha Mestra

en: Reset Password
pt: Redefinir Senha

en: Reset Password Form
pt: Formulário de Redefinição de Senha

en: Reset Statistics
pt: Redefinir Estatísticas

en: Reset layout
pt: Redefinir layout

en: Reset statistics
pt: Redefinir estatísticas

en: Reset the fields on this dialog.
pt: Redefinir os campos nesta caixa de diálogo.

en: Resource Group
pt: Grupo de Recursos

en: Resource Group dropped
pt: Grupo de recursos descartado

en: Resource Group...
pt: Grupo de Recursos...

en: Resource Groups
pt: Grupos de Recursos

en: Resource group
pt: Grupo de recursos

en: Restore
pt: Restaurar

en: Restore (${pgBrowser.Nodes[data._type].label}: ${data.label})
pt: Restaurar (${pgBrowser.Nodes[data._type].label}: ${data.label})

en: Restore Error
pt: Erro de restauração

en: Restore point name
pt: Restaurar nome do ponto

en: Restore...
pt: Restaurar...

en: Restoring backup on the server
pt: Restaurando backup no servidor

en: Restoring backup on the server '{0}'
pt: Restaurando backup no servidor '{0}'

en: Restoring backup on the server '{0}'...
pt: Restaurando backup no servidor '{0}'...

en: Restrict function
pt: Restringir função

en: Result
pt: Resultado

en: Result copy field separator
pt: Separador de campo de cópia de resultado

en: Result copy quote character
pt: Caractere de cotação de cópia de resultado

en: Result copy quoting
pt: Cotação de cópia de resultado

en: Result type
pt: Tipo de resultado

en: Results grid
pt: Grade de resultados

en: Resultset is not updatable.
pt: O conjunto de resultados não é atualizável.

en: Resume Replay of WAL
pt: Retomar a repetição do WAL

en: Retrieving data from the server...
pt: Recuperando dados do servidor...

en: Return type
pt: Tipo de retorno

en: Return type cannot be empty.
pt: O tipo de retorno não pode ficar vazio.

en: Returned
pt: Devolvido

en: Returns a set?
pt: Retorna um conjunto?

en: Review
pt: Revisão

en: Right type
pt: Tipo certo

en: Role cannot be empty for user %s.
pt: O papel não pode estar vazio para o usuário %s.

en: Role name
pt: Nome da função

en: Role reassign/drop failed.
pt: Falha na reatribuição/descarte de função.

en: Roles shown with a check mark have the WITH ADMIN OPTION set.
pt: As funções mostradas com uma marca de seleção têm a opção WITH ADMIN OPTION configurada.

en: Rollback
pt: Reversão

en: Rollbacks
pt: Reversões

en: Root block no
pt: Bloco raiz não

en: Root certificate
pt: Certificado raiz

en: Row Limit
pt: Limite de Linha

en: Row trigger?
pt: Gatilho de linha?

en: Rows (counted)
pt: Linhas (contadas)

en: Rows (estimated)
pt: Linhas (estimado)

en: Rows Removed by Filter
pt: Linhas Removidas pelo Filtro

en: Rows affected
pt: Linhas afetadas

en: Rows selected: %s
pt: Linhas selecionadas: %s

en: Rule dropped
pt: Regra descartada

en: Rule enabled?
pt: Regra habilitada?

en: Rule...
pt: Regra...

en: Rules
pt: Regras

en: Run
pt: Executar

en: Run now
pt: Executar agora

en: Running Query:
pt: Executando Consulta:

en: Running at
pt: Executando em

en: Running command:
pt: Executando o comando:

en: Running...
pt: Correndo...

en: Runtime
pt: Tempo de execução

en: SQL Code
pt: Código SQL

en: SQL Filter
pt: Filtro SQL

en: SQL editor
pt: Editor SQL

en: SQL formatting
pt: Formatação SQL

en: SQL help for this object type.
pt: Ajuda SQL para este tipo de objeto.

en: SQL state:
pt: Estado SQL:

en: SSH Tunnel
pt: Túnel SSH

en: SSH Tunnel host must be specified.
pt: O host do túnel SSH deve ser especificado.

en: SSH Tunnel identity file must be specified.
pt: O arquivo de identidade do túnel SSH deve ser especificado.

en: SSH Tunnel password for the user '{0}' to connect the server "{1}"
pt: Senha do túnel SSH para o usuário '{0}' para conectar o servidor "{1}"

en: SSH Tunnel password is not saved for selected server.
pt: A senha do túnel SSH não foi salva para o servidor selecionado.

en: SSH Tunnel port must be specified.
pt: A porta do túnel SSH deve ser especificada.

en: SSH Tunnel username must be specified.
pt: O nome de usuário do túnel SSH deve ser especificado.

en: SSL compression?
pt: Compressão SSL?

en: SSL mode
pt: modo SSL

en: SUGGESTED SITES
pt: SITES SUGERIDOS

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Salvar

en: Save Data Changes
pt: Salvar alterações de dados

en: Save File
pt: Salvar Arquivo

en: Save Password
pt: Salvar senha

en: Save as
pt: Salvar como

en: Save changes?
pt: Salvar alterações?

en: Save data changes
pt: Salvar alterações de dados

en: Save data changes?
pt: Salvar alterações de dados?

en: Save password?
pt: Salvar senha?

en: Save project
pt: Salvar projeto

en: Save project as
pt: Salvar projeto como

en: Save query changes?
pt: Salvar alterações de consulta?

en: Save results to file
pt: Salvar resultados em arquivo

en: Save this object.
pt: Salvar este objeto.

en: Saving data...
pt: Salvando dados...

en: Saving...
pt: Salvando...

en: Scale
pt: Escala

en: Scale should not be greater than:
pt: A escala não deve ser maior que:

en: Scale should not be less than:
pt: A escala não deve ser menor que:

en: Scan count
pt: Contagem de varredura

en: Schedule
pt: Cronograma

en: Schedule...
pt: Agendar...

en: Schedules
pt: Horários

en: Schedules are specified using a
pt: Os horários são especificados usando um

en: Schema
pt: Esquema

en: Schema Diff
pt: Diferença de Esquema

en: Schema Diff initialize error
pt: Erro de inicialização do Schema Diff

en: Schema Objects
pt: Objetos de esquema

en: Schema compare error
pt: Erro de comparação de esquema

en: Schema dropped
pt: Esquema caiu

en: Schema restriction
pt: Restrição de esquema

en: Schema...
pt: Esquema...

en: Schemas
pt: Esquemas

en: Scratch Pad
pt: Bloco de rascunho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Objects -
pt: Pesquisar Objetos -

en: Search Objects Error
pt: Erro de Objetos de Pesquisa

en: Search Objects...
pt: Pesquisar Objetos...

en: Search objects
pt: Pesquisar objetos

en: Searching...
pt: Procurando...

en: Searching....
pt: Procurando....

en: Sections
pt: Seções

en: Security
pt: Segurança

en: Security barrier?
pt: Barreira de segurança?

en: Security label
pt: Etiqueta de segurança

en: Security label must be specified.
pt: A etiqueta de segurança deve ser especificada.

en: Security labels
pt: Etiquetas de segurança

en: Security of definer?
pt: Segurança do definidor?

en: Select
pt: Selecionar

en: Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Select File
pt: Selecionar Arquivo

en: Select Folder
pt: Selecionar Pasta

en: Select Source
pt: Selecionar Fonte

en: Select Target
pt: Selecionar Alvo

en: Select a cloud provider.
pt: Selecione um provedor de nuvem.

en: Select a file
pt: Selecione um arquivo

en: Select an history entry to see details.
pt: Selecione uma entrada de histórico para ver os detalhes.

en: Select an item...
pt: Selecione um item...

en: Select binary path...
pt: Selecione o caminho binário...

en: Select database...
pt: Selecionar banco de dados...

en: Select file
pt: Selecionar arquivo

en: Select file...
pt: Selecionar arquivo...

en: Select folder
pt: Selecionar pasta

en: Select identity
pt: Selecione a identidade

en: Select open new tab...
pt: Selecione abrir nova aba...

en: Select parser or configuration to copy.
pt: Selecione o analisador ou configuração para copiar.

en: Select path
pt: Selecionar caminho

en: Select schema...
pt: Selecionar esquema...

en: Select server...
pt: Selecionar servidor...

en: Select storage
pt: Selecionar armazenamento

en: Select the Server Groups/Servers to import/export:
pt: Selecione os Grupos de Servidores/Servidores para importar/exportar:

en: Select the checkbox for roles to include WITH ADMIN OPTION.
pt: Selecione a caixa de seleção para que as funções incluam COM OPÇÃO DE ADMIN.

en: Select the color
pt: Selecione a cor

en: Select the column(s)
pt: Selecione a(s) coluna(s)

en: Select the hours...
pt: Selecione as horas...

en: Select the minutes...
pt: Selecione os minutos...

en: Select the month days...
pt: Selecione os dias do mês...

en: Select the months...
pt: Selecione os meses...

en: Select the operator class
pt: Selecione a classe do operador

en: Select the weekdays...
pt: Selecione os dias da semana...

en: Select to inherit from...
pt: Selecione para herdar de...

en: Select/Deselect All
pt: Selecionar/Desmarcar Tudo

en: Selected database is already connected.
pt: O banco de dados selecionado já está conectado.

en: Selected database is already disconnected.
pt: O banco de dados selecionado já está desconectado.

en: Selected object is not supported for DDL comparison.
pt: O objeto selecionado não tem suporte para comparação de DDL.

en: Selection Error
pt: Erro de Seleção

en: Self time
pt: Tempo próprio

en: Send Code
pt: Enviar Código

en: Send again
pt: Enviar novamente

en: Send function
pt: Enviar função

en: September
pt: Setembro

en: Sequence
pt: Sequência

en: Sequence dropped
pt: Sequência caiu

en: Sequence...
pt: Sequência...

en: Sequences
pt: Sequências

en: Sequential scans
pt: Varreduras sequenciais

en: Sequential tuples read
pt: Tuplas sequenciais lidas

en: Serialization function
pt: Função de serialização

en: Server
pt: Servidor

en: Server Configuration
pt: Configuração do Servidor

en: Server Group
pt: Grupo de Servidores

en: Server Group...
pt: Grupo de Servidores...

en: Server activity
pt: Atividade do servidor

en: Server group
pt: Grupo de servidores

en: Server sessions
pt: Sessões do servidor

en: Server type
pt: Tipo de servidor

en: Server(s) disconnected.
pt: Servidor(es) desconectado(s).

en: Server...
pt: Servidor...

en: Servers
pt: Servidores

en: Service
pt: Serviço

en: Service Unavailable
pt: Serviço indisponível

en: Session has not created yet.
pt: A sessão ainda não foi criada.

en: Session statistics refresh rate
pt: Taxa de atualização de estatísticas de sessão

en: Session terminated successfully.
pt: Sessão encerrada com sucesso.

en: Set Breakpoint
pt: Definir Ponto de Interrupção

en: Set Master Password
pt: Definir Senha Mestra

en: Set as default
pt: Definir como padrão

en: Set auto commit on or off by default in new Query Tool tabs.
pt: Ativar ou desativar a confirmação automática por padrão nas novas guias da Ferramenta de consulta.

en: Set auto rollback on or off by default in new Query Tool tabs.
pt: Ativar ou desativar a reversão automática por padrão nas novas guias da Ferramenta de consulta.

en: Set the width of the lines on the line chart.
pt: Defina a largura das linhas no gráfico de linhas.

en: Setting the limit on the result...
pt: Definindo o limite do resultado...

en: Settings
pt: Configurações

en: Setup
pt: Configuração

en: Shared Server Owner
pt: Proprietário do Servidor Compartilhado

en: Shared?
pt: Compartilhado?

en: Shell
pt: Concha

en: Shift
pt: Mudar

en: Show activity?
pt: Mostrar atividade?

en: Show all
pt: Mostrar tudo

en: Show buffers?
pt: Mostrar buffers?

en: Show costs?
pt: Mostrar custos?

en: Show fewer details
pt: Mostrar menos detalhes

en: Show graph data points?
pt: Mostrar pontos de dados do gráfico?

en: Show graphs?
pt: Mostrar gráficos?

en: Show hidden files and folders?
pt: Mostrar arquivos e pastas ocultos?

en: Show more details
pt: Mostrar mais detalhes

en: Show more/fewer details
pt: Mostrar mais/menos detalhes

en: Show mouse hover tooltip?
pt: Mostrar dica de ferramenta de foco do mouse?

en: Show queries generated internally by pgAdmin?
pt: Mostrar consultas geradas internamente pelo pgAdmin?

en: Show query success notification?
pt: Mostrar notificação de sucesso da consulta?

en: Show settings?
pt: Mostrar configurações?

en: Show summary?
pt: Mostrar resumo?

en: Show system objects?
pt: Mostrar objetos do sistema?

en: Show template databases?
pt: Mostrar bancos de dados de modelo?

en: Show timing?
pt: Mostrar tempo?

en: Signature arguments
pt: Argumentos de assinatura

en: Single transaction
pt: Transação única

en: Size
pt: Tamanho

en: Size in GiB.
pt: Tamanho em GiB.

en: Size of temporary files
pt: Tamanho dos arquivos temporários

en: Slot name
pt: Nome do slot

en: Snapshot conflicts
pt: Conflitos de instantâneo

en: Sort View Data results by primary key columns?
pt: Classificar resultados de visualização de dados por colunas de chave primária?

en: Sort operator
pt: Operador de ordenação

en: Sort order
pt: Ordem de classificação

en: Sort/Filter
pt: Classificar/Filtrar

en: Sort/Filter options
pt: Opções de Ordenação/Filtro

en: Source
pt: Fonte

en: Source Only
pt: Somente Fonte

en: Source and Target database server must be of the same major version.
pt: Os servidores de banco de dados de Origem e Destino devem ser da mesma versão principal.

en: Source type
pt: Tipo de fonte

en: Source type must be selected.
pt: O tipo de origem deve ser selecionado.

en: Space
pt: Espaço

en: Spaces around operators?
pt: Espaços ao redor dos operadores?

en: Specified Admin username is not allowed
pt: O nome de usuário do administrador especificado não é permitido

en: Specified cluster name is already used.
pt: O nome do cluster especificado já é usado.

en: Specifies whether or not to copy SQL to query tool from main window.
pt: Especifica se o SQL deve ou não ser copiado para a ferramenta de consulta da janela principal.

en: Specifies whether or not to highlight matched braces in the editor.
pt: Especifica se deve ou não realçar as chaves correspondentes no editor.

en: Specifies whether or not to insert paired brackets in the editor.
pt: Especifica se deve ou não inserir parênteses pareados no editor.

en: Specifies whether or not to wrap SQL code in the editor.
pt: Especifica se o código SQL deve ou não ser encapsulado no editor.

en: Specify at least one event.
pt: Especifique pelo menos um evento.

en: Stack
pt: Pilha

en: Start
pt: Iniciar

en: Start function
pt: Iniciar função

en: Start time
pt: Hora de início

en: Start time must be less than end time
pt: A hora de início deve ser menor que a hora de término

en: Start value cannot be greater than maximum value.
pt: O valor inicial não pode ser maior que o valor máximo.

en: Start value cannot be less than minimum value.
pt: O valor inicial não pode ser menor que o valor mínimo.

en: Started
pt: Iniciado

en: State
pt: Estado

en: State data size
pt: Tamanho dos dados do estado

en: State function
pt: Função de estado

en: State type
pt: Tipo de estado

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Statistics per Node Type
pt: Estatísticas por Tipo de Nó

en: Statistics per Relation
pt: Estatísticas por Relação

en: Status
pt: Estado

en: Status for the background process '{0}' could not be loaded.
pt: O status do processo em segundo plano '{0}' não pôde ser carregado.

en: Step
pt: Passo

en: Step into
pt: Entre em

en: Step over
pt: Passar por cima

en: Steps
pt: Passos

en: Stop
pt: Parar

en: Stop Process
pt: Parar Processo

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Storage Manager
pt: Gerenciador de Armazenamento

en: Storage Manager...
pt: Gerenciador de armazenamento...

en: Storage Size
pt: Tamanho do Armazenamento

en: Storage settings
pt: Configurações de armazenamento

en: Storage type
pt: Tipo de armazenamento

en: Streaming Replication
pt: Replicação de streaming

en: Street
pt: Rua

en: Strict?
pt: Estrita?

en: Strip comments?
pt: Retirar comentários?

en: SubType
pt: Subtipo

en: Subscription
pt: Assinatura

en: Subscription dropped
pt: Assinatura caiu

en: Subscription name
pt: Nome da assinatura

en: Subscription...
pt: Assinatura...

en: Subscriptions
pt: Assinaturas

en: Subtype
pt: Subtipo

en: Subtype cannot be empty
pt: Subtipo não pode estar vazio

en: Subtype diff function
pt: Função de diferença de subtipo

en: Subtype must be defined for range types.
pt: Subtipo deve ser definido para tipos de intervalo.

en: Subtype operator class
pt: Classe de operador de subtipo

en: Success
pt: Sucesso

en: Successfully compare the specified databases.
pt: Compare com sucesso os bancos de dados especificados.

en: Successfully compare the specified schemas.
pt: Compare com sucesso os esquemas especificados.

en: Successfully completed.
pt: Concluído com sucesso.

en: Successfully run. Total query runtime: %s.
pt: Executado com sucesso. Tempo de execução total da consulta: %s.

en: Sum of times
pt: Soma de vezes

en: Summary
pt: Resumo

en: Summary:
pt: Resumo:

en: Sunday
pt: Domingo

en: Superuser privileges are required to cancel another users query.
pt: Privilégios de superusuário são necessários para cancelar a consulta de outro usuário.

en: Superuser privileges are required to terminate another users query.
pt: Privilégios de superusuário são necessários para encerrar a consulta de outro usuário.

en: Superuser?
pt: Superusuário?

en: Support function
pt: Função de suporte

en: Supports hash
pt: Suporta hash

en: Supports merge
pt: Suporta mesclagem

en: Supports only JSON format.
pt: Suporta apenas o formato JSON.

en: Switch Panel
pt: Painel de interruptores

en: Synchronous commit
pt: Confirmação síncrona

en: Synonym
pt: Sinônimo

en: Synonym dropped
pt: Sinônimo descartado

en: Synonym...
pt: Sinônimo...

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: System FTS configuration?
pt: Configuração do sistema FTS?

en: System FTS dictionary?
pt: Dicionário do sistema FTS?

en: System FTS parser?
pt: Analisador do sistema FTS?

en: System FTS template?
pt: Modelo do sistema FTS?

en: System aggregate?
pt: Agregado do sistema?

en: System cast?
pt: Sistema lançado?

en: System catalog?
pt: Catálogo do sistema?

en: System check constraint?
pt: Restrição de verificação do sistema?

en: System collation?
pt: Agrupamento do sistema?

en: System column?
pt: Coluna do sistema?

en: System database?
pt: Banco de dados do sistema?

en: System domain constraint?
pt: Restrição de domínio do sistema?

en: System domain?
pt: Domínio do sistema?

en: System event trigger?
pt: Gatilho de evento do sistema?

en: System exclusion constraint?
pt: Restrição de exclusão do sistema?

en: System extension?
pt: Extensão do sistema?

en: System foreign data wrapper?
pt: Wrapper de dados externos do sistema?

en: System foreign key?
pt: Chave estrangeira do sistema?

en: System foreign server?
pt: Servidor externo do sistema?

en: System foreign table?
pt: Tabela estrangeira do sistema?

en: System function?
pt: Função do sistema?

en: System index?
pt: Índice do sistema?

en: System language?
pt: Idioma do sistema?

en: System materialized view?
pt: Visão materializada do sistema?

en: System operator?
pt: Operador do sistema?

en: System package?
pt: Pacote do sistema?

en: System primary key?
pt: Chave primária do sistema?

en: System procedure?
pt: Procedimento do sistema?

en: System resource group?
pt: Grupo de recursos do sistema?

en: System role?
pt: Função do sistema?

en: System rule?
pt: Regra do sistema?

en: System schema?
pt: Esquema do sistema?

en: System sequence?
pt: Sequência do sistema?

en: System synonym?
pt: Sinônimo do sistema?

en: System table?
pt: Tabela do sistema?

en: System tablespace?
pt: Espaço de tabela do sistema?

en: System trigger function?
pt: Função de disparo do sistema?

en: System trigger?
pt: Acionador do sistema?

en: System type?
pt: Tipo de sistema?

en: System user mapping?
pt: Mapeamento do usuário do sistema?

en: System view?
pt: Visualização do sistema?

en: TOAST table
pt: mesa de BRINDE

en: TOAST table size
pt: Tamanho da mesa TOAST

en: TOTP Authenticator QRCode
pt: QRCode do Autenticador TOTP

en: TOTP Authenticator registered successfully for authentication.
pt: TOTP Authenticator registrado com sucesso para autenticação.

en: TRUNCATE
pt: TRUNCAR

en: Tab settings
pt: Configurações da guia

en: Tab size
pt: Tamanho da guia

en: Tabbed panel backward
pt: Painel com abas para trás

en: Tabbed panel forward
pt: Painel com abas para frente

en: Table
pt: Tabela

en: Table dropped
pt: Tabela caiu

en: Table name
pt: Nome da tabela

en: Table name already exists
pt: O nome da tabela já existe

en: Table rows counted: {}
pt: Linhas da tabela contadas: {}

en: Table size
pt: Tamanho da tabela

en: Table statistics have been reset
pt: As estatísticas da tabela foram redefinidas

en: Table truncated
pt: Tabela truncada

en: Table...
pt: Tabela...

en: Table: %s (%s)
pt: Tabela: %s (%s)

en: Tables
pt: Tabelas

en: Tablespace
pt: Espaço de tabela

en: Tablespace conflicts
pt: Conflitos de espaço de tabela

en: Tablespace created successfully, Set parameter fail: {0}
pt: Tablespace criado com sucesso, Definir parâmetro falhou: {0}

en: Tablespace dropped
pt: Espaço de tabela descartado

en: Tablespace...
pt: Espaço de tabela...

en: Tablespaces
pt: Espaços de tabela

en: Tar
pt: Alcatrão

en: Target
pt: Alvo

en: Target Only
pt: Somente alvo

en: Target database on which the operation will be carried out
pt: Banco de dados de destino no qual a operação será realizada

en: Target object
pt: Objeto de destino

en: Target relation
pt: Relação de destino

en: Target schema
pt: Esquema de destino

en: Target type
pt: Tipo de alvo

en: Target type must be selected.
pt: O tipo de alvo deve ser selecionado.

en: Template
pt: Modelo

en: Template?
pt: Modelo?

en: Temporary files
pt: Arquivos temporários

en: Terminate Session?
pt: Terminar Sessão?

en: Terminated by user.
pt: Encerrado pelo usuário.

en: Terminating the process...
pt: Encerrando o processo...

en: The %s "%s" cannot be dropped.
pt: O %s "%s" não pode ser descartado.

en: The %s "%s" cannot be dropped/removed.
pt: O %s "%s" não pode ser descartado/removido.

en: The application has lost the database connection:
pt: O aplicativo perdeu a conexão com o banco de dados:

en: The backup format will be PLAIN
pt: O formato de backup será PLAIN

en: The connection with the server is bad.
pt: A conexão com o servidor está ruim.

en: The current user does not have permission to create the role.
pt: O usuário atual não tem permissão para criar a função.

en: The current user does not have permission to drop the role.
pt: O usuário atual não tem permissão para descartar a função.

en: The current user does not have permission to update the role.
pt: O usuário atual não tem permissão para atualizar a função.

en: The data has changed. Do you want to save changes?
pt: Os dados foram alterados.

en: The diagram has changed. Do you want to save changes?
pt: O diagrama foi alterado.

en: The email address %s already exists.
pt: O endereço de e-mail %s já existe.

en: The master password is not set.
pt: A senha mestra não está definida.

en: The number of seconds between connection/transaction status polls.
pt: O número de segundos entre as pesquisas de status de conexão/transação.

en: The number of seconds between graph samples.
pt: O número de segundos entre as amostras de gráfico.

en: The number of spaces per tab. Minimum 2, maximum 8.
pt: O número de espaços por tabulação.

en: The process has already been started.
pt: O processo já foi iniciado.

en: The process has already finished and cannot be restarted.
pt: O processo já foi finalizado e não pode ser reiniciado.

en: The query executed did not return any data.
pt: A consulta executada não retornou nenhum dado.

en: The query text has changed. Do you want to save changes?
pt: O texto da consulta foi alterado.

en: The saved password cleared successfully.
pt: A senha salva foi apagada com sucesso.

en: The selected servers were exported successfully.
pt: Os servidores selecionados foram exportados com sucesso.

en: The selected servers were imported successfully.
pt: Os servidores selecionados foram importados com sucesso.

en: The selected tree node does not support this option.
pt: O nó de árvore selecionado não suporta esta opção.

en: The session is already in idle state.
pt: A sessão já está em estado ocioso.

en: The session is idle and there is no current transaction.
pt: A sessão está ociosa e não há transação atual.

en: The session is idle in a failed transaction block.
pt: A sessão está ociosa em um bloco de transação com falha.

en: The session is idle in a valid transaction block.
pt: A sessão está ociosa em um bloco de transação válido.

en: The specified %s could not be found.
pt: O %s especificado não pôde ser encontrado.

en: The specified FTS configuration could not be found.
pt: A configuração FTS especificada não pôde ser encontrada.

en: The specified FTS dictionary could not be found.
pt: O dicionário FTS especificado não foi encontrado.

en: The specified FTS parser could not be found.
pt: O analisador FTS especificado não foi encontrado.

en: The specified cast object could not be found.
pt: O objeto de conversão especificado não pôde ser encontrado.

en: The specified check constraint could not be found.
pt: A restrição de verificação especificada não foi encontrada.

en: The specified constraint could not be found.
pt: A restrição especificada não foi encontrada.

en: The specified database could not be found.
pt: O banco de dados especificado não foi encontrado.

en: The specified event trigger could not be found.
pt: O acionador de evento especificado não foi encontrado.

en: The specified exclusion constraint could not be found.
pt: A restrição de exclusão especificada não foi encontrada.

en: The specified extension could not be found.
pt: A extensão especificada não foi encontrada.

en: The specified file does not exist.
pt: O arquivo especificado não existe.

en: The specified file is not in the correct format.
pt: O arquivo especificado não está no formato correto.

en: The specified foreign data wrapper could not be found.
pt: O wrapper de dados externos especificado não foi encontrado.

en: The specified foreign key could not be found.
pt: A chave estrangeira especificada não foi encontrada.

en: The specified foreign server could not be found.
pt: O servidor externo especificado não foi encontrado.

en: The specified foreign server could not be found.
pt: O servidor externo especificado não foi encontrado.

en: The specified function could not be found.
pt: A função especificada não foi encontrada.

en: The specified function could not be found.
pt: A função especificada não foi encontrada.

en: The specified object could not be found.
pt: O objeto especificado não foi encontrado.

en: The specified partition could not be found.
pt: A partição especificada não foi encontrada.

en: The specified resource group could not be found.
pt: O grupo de recursos especificado não foi encontrado.

en: The specified resource group could not be found.
pt: O grupo de recursos especificado não foi encontrado.

en: The specified schema could not be found.
pt: O esquema especificado não foi encontrado.

en: The specified server group already exists.
pt: O grupo de servidores especificado já existe.

en: The specified server group cannot be deleted.
pt: O grupo de servidores especificado não pode ser excluído.

en: The specified server group with id# {0} could not be found.
pt: O grupo de servidores especificado com id

en: The specified tablespace could not be found.
pt: Não foi possível encontrar o tablespace especificado.

en: The specified type could not be found.
pt: O tipo especificado não foi encontrado.

en: The specified user ID (%s) could not be found.
pt: A ID de usuário especificada (%s) não pôde ser encontrada.

en: The specified user mapping could not be found.
pt: Não foi possível encontrar o mapeamento de usuário especificado.

en: The specified user mappings could not be found.
pt: Os mapeamentos de usuário especificados não foram encontrados.

en: The username %s already exists.
pt: O nome de usuário %s já existe.

en: The verification code to authenticate the pgAdmin to EDB BigAnimal is:
pt: O código de verificação para autenticar o pgAdmin no EDB BigAnimal é:

en: Theme
pt: Tema

en: Themes
pt: Temas

en: There was an error renaming the file:
pt: Ocorreu um erro ao renomear o arquivo:

en: This URL cannot be called directly.
pt: Esta URL não pode ser chamada diretamente.

en: This URL cannot be requested directly.
pt: Esta URL não pode ser solicitada diretamente.

en: This feature has not been implemented for object type '{0}'.
pt: Este recurso não foi implementado para o tipo de objeto '{0}'.

en: This object cannot be deleted.
pt: Este objeto não pode ser excluído.

en: This object is not user editable.
pt: Este objeto não é editável pelo usuário.

en: This option is only available on EPAS servers.
pt: Esta opção só está disponível em servidores EPAS.

en: This query was generated by pgAdmin as part of a "Save Data" operation
pt: Esta consulta foi gerada pelo pgAdmin como parte de uma operação "Save Data"

en: This settings is to Show/Hide nodes in the browser tree.
pt: Esta configuração é para Mostrar/Ocultar nós na árvore do navegador.

en: This user cannot be deleted.
pt: Este usuário não pode ser excluído.

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Time
pt: Hora

en: Time spent
pt: Tempo gasto

en: Times
pt: Vezes

en: Timing
pt: Tempo

en: To
pt: Para

en: To paste data on the PSQL terminal, Clipboard read permission required.
pt: Para colar dados no terminal PSQL, é necessária a permissão de leitura da Área de Transferência.

en: Toast blocks hit
pt: Blocos de brinde atingidos

en: Toast blocks read
pt: Blocos de brinde lidos

en: Toast index blocks hit
pt: Blocos de índice Toast atingidos

en: Toast index blocks read
pt: Blocos de índice Toast lidos

en: Toast table size
pt: Tamanho da mesa de torradas

en: Today -
pt: Hoje -

en: Toggle
pt: Alternar

en: Toggle Case Of Selected Text
pt: Alternar entre maiúsculas e minúsculas do texto selecionado

en: Toggle Comment
pt: Alternar Comentário

en: Toggle breakpoint
pt: Alternar ponto de interrupção

en: Toggle button
pt: Botão de alternância

en: Toggle case of selected text
pt: Alternar maiúsculas e minúsculas do texto selecionado

en: Toggle navigation
pt: Alternar navegação

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Tools main menu
pt: Menu principal de ferramentas

en: Topography
pt: Topografia

en: Total Size
pt: Tamanho Total

en: Total rows: %s of %s
pt: Total de linhas: %s de %s

en: Total time
pt: Tempo total

en: Transaction ID not found in the session.
pt: ID de transação não encontrado na sessão.

en: Transaction start
pt: Início da transação

en: Transaction status check failed.
pt: Falha na verificação do status da transação.

en: Transaction throughput refresh rate
pt: Taxa de atualização da taxa de transferência da transação

en: Transactions
pt: Transações

en: Transactions per second
pt: Transações por segundo

en: Transition
pt: Transição

en: Tree level
pt: Nível da árvore

en: Trigger
pt: Acionador

en: Trigger Functions
pt: Funções de Gatilho

en: Trigger enabled?
pt: Gatilho habilitado?

en: Trigger function
pt: Função de gatilho

en: Trigger function cannot be empty.
pt: A função Trigger não pode estar vazia.

en: Trigger function...
pt: Função de disparo...

en: Trigger functions
pt: Funções de gatilho

en: Trigger is dropped
pt: O gatilho é descartado

en: Trigger(s)
pt: Gatilho(s)

en: Trigger(s) have been disabled
pt: Os gatilhos foram desabilitados

en: Trigger(s) have been enabled
pt: Os gatilhos foram ativados

en: Trigger...
pt: Acionar...

en: Triggers
pt: Gatilhos

en: Triggers:
pt: Acionadores:

en: Trojan Source Warning
pt: Aviso de origem do Trojan

en: True
pt: Verdadeiro

en: Truncate
pt: Truncar

en: Truncate Cascade
pt: Truncar Cascata

en: Truncate Restart Identity
pt: Truncar a identidade de reinicialização

en: Truncate Table
pt: Truncar Tabela

en: Trusted?
pt: Confiável?

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Tunnel host
pt: Host do túnel

en: Tunnel port
pt: Porta do túnel

en: Tuple
pt: Tupla

en: Tuple count
pt: Contagem de tuplas

en: Tuple length
pt: Comprimento da tupla

en: Tuple percent
pt: Tupla porcentagem

en: Tuples HOT updated
pt: Tuplas HOT atualizadas

en: Tuples deleted
pt: Tuplas excluídas

en: Tuples fetched
pt: Tuplas buscadas

en: Tuples in
pt: Tuplas em

en: Tuples in refresh rate
pt: Tuplas na taxa de atualização

en: Tuples inserted
pt: Tuplas inseridas

en: Tuples out
pt: Tuplas fora

en: Tuples out refresh rate
pt: Tupla a taxa de atualização

en: Tuples returned
pt: Tuplas retornadas

en: Tuples updated
pt: Tuplas atualizadas

en: Two-Factor Authentication
pt: Autenticação de dois fatores

en: Type
pt: Tipo

en: Type at least 3 characters
pt: Digite pelo menos 3 caracteres

en: Type dropped
pt: Tipo descartado

en: Type of objects
pt: Tipo de objetos

en: Type...
pt: Tipo...

en: Type: {0}, Description: {1}, Priority: {2}
pt: Tipo: {0}, Descrição: {1}, Prioridade: {2}

en: Types
pt: Tipos

en: Typmod in function
pt: Typmod em função

en: Typmod out function
pt: Função de saída Typmod

en: UPDATE
pt: ATUALIZAÇÃO

en: Unable to change owner.
pt: Não foi possível alterar o proprietário.

en: Unable to fetch data.
pt: Não é possível buscar dados.

en: Unable to fetch the arguments from server
pt: Não foi possível buscar os argumentos do servidor

en: Unable to fetch the {} objects
pt: Não foi possível buscar os objetos {}

en: Unable to get the response text.
pt: Não foi possível obter o texto de resposta.

en: Unable to kill the background process '{0}'
pt: Não foi possível matar o processo em segundo plano '{0}'

en: Unable to load the specified file.
pt: Não é possível carregar o arquivo especificado.

en: Unable to locate this object in the browser.
pt: Não é possível localizar este objeto no navegador.

en: Unauthorized request.
pt: Solicitação não autorizada.

en: Unimplemented method ({0}) for this url ({1})
pt: Método não implementado ({0}) para este URL ({1})

en: Unindent Selection
pt: Seleção sem recuo

en: Unique
pt: Único

en: Unique Constraint
pt: Restrição Única

en: Unique constraint
pt: Restrição única

en: Unique?
pt: Único?

en: Unit
pt: Unidade

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown Backup
pt: Backup Desconhecido

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Unknown error. Check console logs
pt: Erro desconhecido.

en: Unlock Saved Passwords
pt: Desbloquear Senhas Salvas

en: Unlogged table data
pt: Dados de tabela não registrados

en: Unlogged?
pt: Não registrado?

en: Unsaved changes
pt: Alterações não salvas

en: Unselect All
pt: Desmarcar Tudo

en: Unsupported geometries not rendered.
pt: Geometrias não suportadas não renderizadas.

en: Update catalog?
pt: Atualizar catálogo?

en: Updated the next runtime to now.
pt: Atualizado o próximo tempo de execução para agora.

en: Updated: %s
pt: Atualizado: %s

en: Updates
pt: Atualizações

en: Updating the package header definition may remove its existing body.
pt: A atualização da definição do cabeçalho do pacote pode remover seu corpo existente.

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Use Column Inserts
pt: Usar Inserções de Coluna

en: Use Default?
pt: Usar Padrão?

en: Use Insert Commands
pt: Usar Comandos de Inserção

en: Use SET SESSION AUTHORIZATION
pt: Usar AUTORIZAÇÃO DE SESSÃO DE SET

en: Use SSH tunneling
pt: Usar tunelamento SSH

en: Use different data point styles?
pt: Usar estilos de pontos de dados diferentes?

en: Use spaces?
pt: Usar espaços?

en: User
pt: Usuário

en: User '%s' saved.
pt: Usuário '%s' salvo.

en: User Management
pt: Gerenciamento de Usuários

en: User Mapping
pt: Mapeamento de Usuário

en: User Mapping dropped
pt: Mapeamento de usuário descartado

en: User Mapping...
pt: Mapeamento do usuário...

en: User Mappings
pt: Mapeamentos de Usuários

en: User can select any column from the list of available columns.
pt: O usuário pode selecionar qualquer coluna da lista de colunas disponíveis.

en: User can specify expression to create partition key.
pt: O usuário pode especificar a expressão para criar a chave de partição.

en: User deleted.
pt: Usuário excluído.

en: User does not have valid HASH to generate the OTP.
pt: Usuário não possui HASH válido para gerar o OTP.

en: User has not registered for email authentication
pt: O usuário não se registrou para autenticação de e-mail

en: User language
pt: Idioma do usuário

en: User/Role
pt: Usuário/Função

en: Username must be specified.
pt: O nome de usuário deve ser especificado.

en: Users
pt: Usuários

en: Using
pt: Usando

en: Using:
pt: Usando:

en: Utility not found
pt: Utilitário não encontrado

en: VACUUM
pt: VÁCUO

en: VACUUM ({0})
pt: VÁCUO ({0})

en: Vacuum
pt: Vácuo

en: Vacuum counter
pt: Contador de vácuo

en: Valid?
pt: Válido?

en: Validate
pt: Validar

en: Validate Path
pt: Validar Caminho

en: Validate binary path
pt: Validar caminho binário

en: Validate check constraint
pt: Validar restrição de verificação

en: Validate file
pt: Validar arquivo

en: Validate foreign key
pt: Validar chave estrangeira

en: Validate utilities
pt: Validar utilitários

en: Validate?
pt: Validar?

en: Validated?
pt: Validado?

en: Validator
pt: Validador

en: Validator function
pt: Função do validador

en: Value
pt: Valor

en: Value deposited successfully
pt: Valor depositado com sucesso

en: Variable?
pt: Variável?

en: Variables
pt: Variáveis

en: Varying Array
pt: Matriz Variante

en: Verbose
pt: Detalhado

en: Verbose Messages
pt: Mensagens detalhadas

en: Verbose messages
pt: Mensagens detalhadas

en: Verbose output?
pt: Saída detalhada?

en: Verification failed. Access Denied...
pt: Falha na verificação.

en: Verify with Email Authentication
pt: Verificar com autenticação de e-mail

en: Verify-CA
pt: Verificar-CA

en: Verify-Full
pt: Verificar-Completo

en: Version
pt: Versão

en: Version & Instance
pt: Versão

en: View
pt: Visualizar

en: View Data
pt: Visualizar Dados

en: View all geometries in this column
pt: Exibir todas as geometrias nesta coluna

en: View as grid
pt: Visualizar como grade

en: View as table
pt: Exibir como tabela

en: View data
pt: Ver dados

en: View dropped
pt: Visualização caiu

en: View log...
pt: Exibir registro...

en: View the active session details
pt: Exibir os detalhes da sessão ativa

en: View...
pt: Visualizar...

en: View/Edit Data
pt: Visualizar/Editar Dados

en: View/Edit Data -
pt: Visualizar/Editar Dados -

en: View/Edit data tab title
pt: Visualizar/Editar título da guia de dados

en: Views
pt: Visualizações

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Volatility
pt: Volatilidade

en: Volume properties
pt: Propriedades de volume

en: Volume type
pt: Tipo de volume

en: WAL replay paused
pt: Reprodução WAL pausada

en: WITH ADMIN
pt: COM ADMINISTRADOR

en: WITH DATA
pt: COM DADOS

en: WITH NO DATA
pt: SEM DADOS

en: Wait event
pt: Aguardar evento

en: Wait event name
pt: Aguardar nome do evento

en: Wait event type
pt: Aguardar tipo de evento

en: Waiting
pt: Aguardando

en: Waiting for another session to invoke the target...
pt: Aguardando outra sessão para invocar o destino...

en: Waiting for the query to complete...
pt: Aguardando a conclusão da consulta...

en: Waiting?
pt: Esperando?

en: Warning
pt: Aviso

en: Webserver authenticate failed.
pt: Falha na autenticação do servidor Web.

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Week Days
pt: Dias da Semana

en: Week days
pt: Dias da semana

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: When
pt: Quando

en: When TAG in
pt: Quando TAG em

en: Window?
pt: Janela?

en: With
pt: Com

en: With OID(s)
pt: Com OID(s)

en: With check
pt: Com cheque

en: With check:
pt: Com cheque:

en: With comments?
pt: Com comentários?

en: With constraints?
pt: Com restrições?

en: With data
pt: Com dados

en: With data (concurrently)
pt: Com dados (simultaneamente)

en: With data?
pt: Com dados?

en: With default values?
pt: Com valores padrão?

en: With indexes?
pt: Com índices?

en: With no data
pt: Sem dados

en: With no data (concurrently)
pt: Sem dados (simultaneamente)

en: With storage?
pt: Com armazenamento?

en: Would you like to reconnect to the database?
pt: Você gostaria de se reconectar ao banco de dados?

en: Wrap after N characters
pt: Quebra após N caracteres

en: X Axis
pt: Eixo X

en: XID (target)
pt: XID (destino)

en: Xact committed
pt: Xato cometido

en: Xact rolled back
pt: Xact revertido

en: Xact start
pt: Início Xact

en: Y Axis
pt: Eixo Y

en: YYYY-MM-DD
pt: AAAA-MM-DD

en: YYYY-MM-DD HH:mm:ss Z
pt: AAAA-MM-DD HH:mm:ss Z

en: Yes
pt: Sim

en: Yesterday -
pt: Ontem -

en: You are not allowed to cancel the main active session.
pt: Você não tem permissão para cancelar a sessão ativa principal.

en: You are not allowed to terminate the main active session.
pt: Você não tem permissão para encerrar a sessão ativa principal.

en: You cannot cancel background worker processes.
pt: Você não pode cancelar processos de trabalho em segundo plano.

en: You cannot terminate background worker processes.
pt: Você não pode encerrar processos de trabalho em segundo plano.

en: You have selected %s tables and %s links.
pt: Você selecionou %s tabelas e %s links.

en: You must provide one or more column to create index.
pt: Você deve fornecer uma ou mais colunas para criar o índice.

en: You must specify at least one column.
pt: Você deve especificar pelo menos uma coluna.

en: Your account is locked. Please contact the Administrator.
pt: Sua conta está bloqueada.

en: Your password has not been changed.
pt: Sua senha não foi alterada.

en: Zone redundant high availability
pt: Alta disponibilidade redundante de zona

en: Zoom In (Cmd +)
pt: Ampliar (Cmd)

en: Zoom In (Ctrl +)
pt: Ampliar (Ctrl)

en: Zoom Out (Cmd -)
pt: Afastar (Cmd -)

en: Zoom Out (Ctrl -)
pt: Afastar (Ctrl -)

en: Zoom in
pt: Ampliar

en: Zoom out
pt: Afastar

en: Zoom to fit
pt: Zoom para ajustar

en: Zoom to original
pt: Zoom para original

en: accesskey
pt: chave de acesso

en: binary
pt: binário

en: cron-style
pt: estilo cron

en: error
pt: erro

en: forbidden
pt: proibido

en: hr
pt: h

en: internal
pt: interno

en: is not defined in package body.
pt: não está definido no corpo do pacote.

en: label
pt: etiqueta

en: logo
pt: logotipo

en: msec
pt: ms

en: no
pt: não

en: of query
pt: de consulta

en: of relation
pt: de relação

en: panel
pt: painel

en: partition
pt: partição

en: pgAdmin Database File
pt: arquivo de banco de dados pgAdmin

en: pgAdmin server group
pt: grupo de servidores pgAdmin

en: pgAgent Job
pt: pgAgente Trabalho

en: pgAgent Job...
pt: pgAgente Trabalho...

en: pgAgent Jobs
pt: pgAgente Jobs

en: policy dropped
pt: política caiu

en: primary key
pt: chave primária

en: rule
pt: regra

en: seconds
pt: segundos

en: secs
pt: seg

en: text
pt: texto

en: trigger
pt: gatilho

en: unique key
pt: chave única

en: vXID (owner)
pt: vXID (proprietário)

en: vXID (target)
pt: vXID (destino)

en: webserver
pt: servidor da web

en: yes
pt: sim

en: {0} Shared servers are associated with this user.
pt: {0} Os servidores compartilhados estão associados a este usuário.

en: {0} dropped.
pt: {0} caiu.

en: {0} more attempt remaining.
pt: {0} mais tentativas restantes.

en: {0} more attempts remaining.
pt: {0} mais tentativas restantes.

en: {0} on database '{1}' of server {2}
pt: {0} no banco de dados '{1}' do servidor {2}

en: {} - Verification Code
pt: {} - Código de verificação

en: ⁃ If the connection was idle it may have been forcibly disconnected.
pt: ⁃ Se a conexão estava ociosa, ela pode ter sido desconectada à força.

en: ⁃ The application server or database server may have been restarted.
pt: ⁃ O servidor de aplicativos ou servidor de banco de dados pode ter sido reiniciado.

en: ⁃ The user session may have timed out.
pt: ⁃ A sessão do usuário pode ter expirado.
